S60.

S60’ı bu kadar özel yapan bütün ayrıntılar hakkında bilgi edinin. Teknik özelliklerden aksesuarlara kadar S60’ı nasıl size özgü hale getirebileceğinizi görün.

Volvo S60’ı bu kadar özel kılan bütün ayrıntılara; teknik özelliklerinden, size özel bir otomobil tasarlamanızı sağlayacak aksesuarlara kadar tüm detaylara bir göz atın!

Önleyici güvenlik
 Şehirde Güvenlik/City Safety

Her durumda, aynı zamanda düşük hızlarda da çarpışmalardan kaçınmak istediğinizi biliyoruz. Ve işlek bir şehir merkezinde sadece bir anlık bir dikkat dağınıklığı, kendinizi böyle bir senaryo içinde bulmanıza yol açabilir. Bu yüzden de, Volvo’nuzun bu konuda size yardımcı olmasının mümkün olup olmadığını merak ettik. Şehirde Güvenlik de tam bununla ilgili bir şey, 50 km/saat’e kadar hızlarda, aracın çarpışmak üzere olduğunu algılayabilen lazer tabanlı bir teknoloji. Şehirde Güvenlik/City Safety, ilk aşamada, frenlerinizi siz pedala bastığınızda daha hızlı tepki vermeleri için hazırlıyor. Fren yapamazsanız, Şehirde Güvenlik sizin için fren yapıyor ve çarpışmanın etkilerini azaltmak için de gazı kesiyor. Daha da ötesinde, aracınızın hızıyla önünüzdeki aracı hızı arasındaki fark 15 km/saat’in altındaysa, Şehirde Güvenlik çarpışmayı bütünüyle önleyebiliyor. Şehirde Güvenlik aracınızı çalıştırdığınız anda devreye giriyor ve böyle bir durumda size yardıma hazır. Şehirde Güvenlik, araç güvenliğine olan eksiksiz yaklaşımımızın öğelerinden sadece biri. Biz buna IntelliSafe adını veriyoruz ve çarpışmaları toptan önlemenize yardım edecek araçlar yaratma hedefimizi gerçekleştirmeyi amaçlayan bir program; Şeritten Ayrılma Uyarısı, Adaptif Hız Sabitleyici, Park Yardımı ve daha birçok özelliği içeriyor.

 Sürücü Destek Paketi

Aracınız çarpışmaları önlese, yol üzerindeki yayaları tespit etse, yol işaretlerini okusa ve sizi, örneğin hız limitini aştığınızda uyarsa harika olmaz mıydı? Hatta aracınızın sürüş sırasında yorulduğunuzu veya dikkatinizin dağıldığını hissettiğini ve sizi nazikçe uyardığını düşünün. Bu bilim-kurgu değil, bizim Sürücü Destek Paketi’miz ve sizi daha güvende tutmak ve size daha tatmin edici bir sürüş deneyimi sunmak için tasarlandı. Pakette, anlatılan özelliklere ek olarak Adaptif Hız Sabitleyici (tüm hızlarda), Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve Yaya ve Bisikletli Algılaması, Sürücü Uyarı Kontrolü (DAC), Şerit Koruma Yardımcısı (LKA), Aktif Ön Far (AHB), Trafik İşareti Bilgisi (RSI), Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS) ve Yan Trafik Uyarısı (CTA) de yer alıyor.

 Yoğun Trafik Destekli Adaptif Hız Sabitleyici (ACC)

Otomatik vitesli araçlarda 200 km/saat’e kadar olan bütün hızlarda, düz viteslilerde ise 30 ile 200 km/saat arasındaki hızlarda öndeki araçlarla önceden ayarlanmış mesafeyi korumanıza yardım eden ACC, her türlü yolculukta daha rahat bir sürüş deneyimi yaşamanıza destek oluyor. Yavaş akan trafikte, ECO modlu ACC dur/kalk fonksiyonu* hızınızı otomatik olarak önünüzdeki aracın hızına göre ayarlarken, hızlanma ihtiyacını azaltarak daha akıcı bir ilerleme sağlayarak yakıttan tasarruf etmenize yardım ediyor. Araç dururken, öndeki aracı yumuşak bir şekilde izlemek için düğmeye ya da gaza dokunmanız yeterli. 30 km/saat’in üzerinde ise, istediğiniz hızı ve öndeki araçla minimum zaman aralığını seçmeniz yeterli. Radar algılayıcısı önde daha yavaş giden bir araç algıladığında, hızı otomatik olarak o araca göre ayarlıyor. Yol açıldığında, otomobil yeniden seçilen hıza dönüyor. ACC devre dışıysa ve öndeki araca çok yaklaşılırsa, mesafe uyarısı fonksiyonu ön camın alt bölümünde bir uyarı ışığı göstererek uygun bir mesafe korumanıza yardım ediyor. İstediğiniz zaman, ACC düğmesine birkaç saniye basarak geleneksel hız sabitleyici özelliğini de seçebilirsiniz.

* 0-30 km/saat hızlarda devrede olan Yoğun Trafik Desteği ve dur/kalk fonksiyonu sadece Otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor!

 Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve Yaya ve Bisikletli Algılaması

İstatistikler, arkadan çarpmaların yarısında çarpan sürücünün hiç fren yapmadığını gösteriyor. 4 km/saat’in üzerindeki hızlarda devreye giren çarpışma önleme teknolojimiz, öndeki araca çok yakınsanız ya da yolunuzun üzerinde yayalar veya bisikletliler varsa, size sesli veya görüntülü uyarıda bulunuyor. Tepki göstermezseniz ve çarpışmak üzereyseniz, kazadan kaçınmanıza ya da etkisini azaltmanıza yardım etmek için tam güçle frenleme devreye giriyor. Izgaranın arkasındaki 150 metre menzile sahip bir radar sensörü önünüzde seyreden araçla olan mesafeyi sürekli olarak izliyor ve ön camın arkasındaki dijital bir kamera da önünüzde hangi nesnelerin olduğunu belirliyor. Gün ışığında, duran ya da hareket eden yayaları veya bisikletlileri de algılayabiliyor. Aracınızın önüne aniden bir yaya veya bisikletli fırlar ya da öndeki araç aniden fren yaparsa (ya da duruyorsa veya sizin şeridinize yaklaşırsa) ve Çarpışma Uyarısı çarpışma olasılığının yüksek olduğunu algılarsa, ön camdaki yanıp sönen ışıkla birlikte sesli bir sinyalle sizi uyarıyor. Dahası, bu teknoloji fren mesafesini en aza indirmek üzere önceden fren balatalarını disklere yaklaştırarak, sürücü tarafından başlatılan frenlemeyi de destekliyor. Eğer uyarı karşısında tepki göstermezseniz ve çarpışma olmak üzereyse, otomobil hemen tam güçle fren yapıyor.

 Sürücü Uyanıklık Kontrolü (DAC)

Senaryoyu biliyorsunuz. Belki ofiste uzun bir gün ya da muhtemelen direksiyon başında uzun saatler geçirdiniz ve dikkatiniz dağılmaya başlıyor. Bu, bizim çok düşündüğümüz bir tehlike bölgesi, çünkü kazalara yüzde 90’a varan oranda dikkati dağılmış sürücüler yol açıyor. Bu yüzden de, 65 km/saat’in üzerindeki hızlarda dikkati dağılmış sürücülere yardım etmek için Sürücü Uyarı Kontrolü’nü (DAC) geliştirdik. DAC direksiyon simidinizdeki hareketleri izleyerek bunları normal sürüş tarzınızla karşılaştırırken, bir kamera da aracın önündeki yolu izliyor. Aracı normal olmayan bir şekilde kullandığınızı algılarsa ya da uyuşukluk ya da dikkat dağılması belirtileri varsa, sesli bir uyarı ve gösterge panelindeki bir mesajla size mola vermenizi öneriyor.

 Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDW)

Bir anda olabilir; otoyolda uzun bir yolculuğa çıkarsınız ve bir anlık dikkatsizlik sonucu bir süreliğine şeridinizden çıkabilirsiniz. Bu da sizi çarpışma ya da yoldan çıkma tehlikesiyle karşı karşıya getirir. Bunu düşünmesi bile kötü, ama Volvo’nuz Şeritten Ayrılma Uyarısı sistemiyle size yardım edebilir. 65 km/saat’in üzerinde giderken, bir kamera şerit çizgilerini izliyor ve şerit dışına çıkarsanız bunu anlıyor. Şeridin dışına çıkarsanız size sesli bir uyarıda bulunuyor, ama şerit değiştirmeyi sinyalleri kullanarak yaparsanız herhangi bir uyarıda bulunmuyor.

 Şerit Koruma Yardımcısı (LKA)

Şerit Koruma Yardımcısı 65 km/saat ve 200 km/saat arasındaki hızlarda aracın şeritten ayrılmasını ve bir anlık dikkatsizlik sonucu oluşan çarpışmaları önlemeye yardım edebiliyor. Bu fonksiyon şerit çizgilerini görmek ve otomobilin yoldaki konumunu belirlemeye yardım etmek için bir dijital kamera kullanıyor. Bir şerit çizgisine çok yaklaştığınızda, LKA hafif bir direksiyon simidi torku uygulayarak aracınızın şeritte kalmasına yardım ediyor. Buna rağmen yanlışlıkla şeridinizden ayrıldığınızda, direksiyon simidi titreşiyor ve sizi uyarıyor. Sinyalleri kullanarak bilerek şerit çizgisini aştığınızda LKA devreye girmiyor.

 Yol İşareti Bilgileri (RSI)

RSI ile önemli trafik işaretlerini kaçırmazsınız. Öne bakan bir kamera hız sınırı ve “sollanmaz” işaretlerini tespit ediyor. Ardından geçerli işaret gösterge panelindeki orta ekranda görüntüleniyor; sizi o an geçerli kısıtlamalar konusunda sürekli uyarmak için. İsterseniz, hız limitini aştığınızda RSI nazikçe üç kez yanıp sönerek sizi görsel bir ikazla da uyarabiliyor. Bu seçenek orta konsol menüsünden kolayca ayarlanabiliyor.

 Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS) ve Yan Trafik Uyarısı (CTA)

Şerit değiştirirken aniden kör noktamızda başka bir araç olduğunu fark ettiğimiz o berbat küçük şoku hepimiz yaşamışızdır. Bu yüzden de, her şeyi fark etmenizi sağlamak için Radarlı BLIS’i geliştirdik. Yan aynalarda kameralara sahip daha önceki BLIS sistemimizden geliştirilen Radarlı BLIS, aracın arkasına monte edilmiş olan ve aracın arkasında çok daha geniş bir alanı kapsayan ve her türlü hava koşulunda ister gece ister gündüz her türlü ışıkta çalışan sensörlere sahip. Kör noktanıza bir araç girdiğinde, bu fonksiyon sağ ve sol kapı direklerindeki bir uyarı ışığıyla sizi uyarıyor. Sürücü tarafındaki geniş açılı bir aynayı da içeren yan aynalarla birlikte, bu sistem şerit değiştirmenin uygunluğunu değerlendirmede size yardım ediyor. Radarlı BLIS araç 10 km/s hızı aştığında devreye giriyor ve motosikletler de dahil olmak üzere neredeyse her türlü araç tipine tepki gösteriyor. Yan Trafik Uyarısı, bir park alanından geri geri çıkarken sizi yanlardan gelen trafiğe karşı uyaran arka radar sensörlerinden yararlanıyor. Bu sistem, özellikle yan görüşün sınırlı olabileceği dar ve kalabalık alanlarda yararlı oluyor.

 Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü (DSTC) ile birlikte Gelişmiş Denge Kontrolü (ASC), Viraj Çekiş Kontrolü (CTC), Motor Sürükleme Kontrolü (EDC) ve Spor Ayarı

En beklemediğiniz anda sizi yakalayabilir. Yağmurdan sırılsıklam olmuş ya da buzla kaplı bir yolda, aracınızın arkasının savrulacakmış gibi dışa kayması gerçekten de yürekleri durduran bir andır. Direksiyonu o savrulma yönüne doğru kırarsanız bu sefer de aracınız yalpalamaya başlayabilir ve sonuçta spin atabilirsiniz. Bu, Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü’nü (DSTC) son on yılın güvenlik alanındaki en hayati geliştirmelerinden birisi yapan bir senaryo. Sistem, aracın ne yönde gittiği, lastiklerin ne kadar hızlı döndüğü ve ne kadar direksiyon hareketi uygulandığı gibi faktörleri hesaba katıyor. DSTC tüm bu bilgileri kullanarak, potansiyel bir savrulmayı algılayabiliyor ve bunu önlemek için devreye girerek motor gücünü azaltıyor ve/veya uygun tekerlekleri frenliyor. Motor Sürükleme Kontrolünü (EDC) kullanarak, motor freni sırasında tekerleklerin kilitlenmesini de önleyebiliyor. Savrulmayı önlemek için DSTC sisteminin daha da erken ve daha hassas bir biçimde çalışmasına yardım etmek amacıyla Gelişmiş Denge Kontrolü (ASC) sistemi çok eksenli yeni bir sensöre sahip. Ancak ASC’nin işi size tatmin edici bir sürüş deneyimi de sunmak; böylece viraj alırken aracın dinamik açıdan çok daha dengeli olduğunu hissediyorsunuz. Virajları dışarı savrulmadan ve direksiyonun başında daha çok eğlenerek daha iyi dönerek alabileceğiniz anlamına gelen bir başka özellik de, Viraj Çekiş Kontrolü (CTC). Bu sistem, viraj alırken içteki çekiş tekerleği yol tutuşunu kaybetmeye başladığında bu tekerleği frenleyip, gücü bu tekerlek yerine dıştaki tekerleğe aktararak çalışıyor. Ve canınız biraz performanslı şekilde otomobil kullanmak istiyorsa, DTSC bir Spor Ayara da sahip. Bu ayar, motor gücü azaltma fonksiyonunu devre dışı bırakıyor ve sürücünün direksiyon simidi ve gaz pedalını dinamik bir şekilde kullandığını ve fazla ileri gitmediğini algıladığı (belli bir sınırı aşarsa o zaman normal DSTC fonksiyonuna geri dönüyor) sürece arka tekerleğin kontrollü bir miktarda kaymasına izin veriyor.

 ABS Fren ile birlikte Acil Duruma Hazır Frenler (RAB) ve Hidrolik Fren Desteği (HBA)

Bir kavşaktan beklenmedik şekilde çıkan bir araca yakalandığınızda, kilitlenme önleyici büyük disk frenler tam o sırada kendilerini gösterirler; bu gibi zamanlarda elde edilen daha kısa durma mesafeleri çok büyük fark yaratır. Ve kendinizi sık sık sert fren yapmak zorunda olduğunuz bir dağ yolundan aşağı inerken bulursanız, frenlerimizin etkisine kaybetmeye karşı direnci hoşunuza gidecektir. Ama etkisini kaybetme riski her zaman bulunduğundan, Volvo’nuz Etkisini Yitiren Fren Desteği (FBS) ile buna da hazırlıklı. Bu sistem, hidrolik fren basıncını kademeli olarak artırarak fren pedalı hissinizin hep aynı kalmasını sağlıyor. Peki ama ya acil bir durumda fren yapmak zorunda kalır ve belki de pedala gerekli baskıyı uygulayamazsanız ne olacak? Bunun için de, acil fren sırasında maksimum fren basıncının hidrolik olarak uygulanmasını sağlayan Hidrolik Fren Yardımı’nı geliştirdik. Aynı şekilde, ayağınızı gaz pedalından aniden çekerseniz ya da sensörler aracın önünde bir engel tespit ederse, Acil Duruma Hazır Frenler fren mesafesini azaltmak için hemen fren balatalarını fren disklerine yaklaştırıyor. Ayrıca Elektronik Fren Dağılımı, araçtaki yükün dağılımına ve yol koşullarına göre fren gücünün Volvo’nuzun ön ve arkasına doğru miktarda dağılmasını sağlar.

 Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS)

Yüksek hızlı bir otoyolda şerit değiştirdiğinizi düşünün. Aracınız zikzak çizmeye başlıyor; önce afallıyorsunuz, sonra da durumu anlıyorsunuz. Arka lastiklerinizden birisi inik ve biraz da şansla yol kenarına çekmeyi başarıyorsunuz. Bu dehşet verici bir senaryo ve her bir lastik supabına monte edilmiş sensörleri kullanan Lastik Basıncı İzleme Sistemi’ni (TPMS) geliştirmemizin nedenlerinden de biri. 30 km/saat veya üstü bir hızla gidiyorsanız ve lastiklerinizden herhangi biri inikse, size uyarıda bulunuyor.

 Çift Xenon Teknolojili Aktif Viraj Farları (ABL)

Gece vakti virajlı şehir dışı yollarda araç kullanırken farlarınızın bir sonraki virajdan gelen her şeyi göstermediğini bilirsiniz. Şunu merak ettik, farlarınız da gözleriniz gibi çevrilebilse ve virajın ilerisini görebilseniz nasıl olurdu? Bu nedenle de Aktif Viraj Farları’nı geliştirdik; iki yöne de 15 derece dönebilen ve direksiyonu çevirdiğiniz yönü izleyen motorlu farları. Ve de ekstra parlak Çift Xenon farları (kısa far ve uzun far) kullanarak, geceleri virajlarda yüzde 90 daha fazla görüş elde edebilirsiniz. Bu da, 45 metre daha fren mesafesi kazanmanız anlamına geliyor. Oldukça etkili kısa farlı aydınlatmayı dar ve virajlı yollarda, son derece kuvvetli uzun farları ise otoyolda kullanabilirsiniz; bir ışık sensörü, yıpranmayı azaltmak için gündüz saatlerinde adaptif fonksiyonunu devreden çıkarıyor. Bu aynı zamanda çok akıllı bir sistem; araçtaki yüke bağlı olarak, farlar ani hızlanma ve frenlemede bile kendilerini yola göre doğru açıya otomatik olarak ayarlıyor.

 Dönüş Işığı

Opsiyonel Dönüş Işığı, 30 km/saat’e kadar olan hızlarda, daha güvenli bir manevra için aracın 15 dereceye kadar yan tarafındaki dönüş yaptığınız alanı (örneğin küçük bir yola sapıyorsanız veya gece dar bir kapıdan geçiyorsanız) aydınlatıyor.

 Aktif Uzun Far (AHB)

Karanlık çöktükten sonraki yolculuklar opsiyon olarak sunulan Aktif Ön Far’ımız sayesinde çok daha keyifli ve güvenli hale geldi. Bu sistemle, sadece rahatsız edici olmakla kalmayıp, aynı zamanda yapılan bir çok araştırmaya göre geceleyin meydana gelen kazaların önemli nedenlerinden birisi de olan, kısa ve uzun hüzmeli farlar arasındaki geçişi yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Yeni sistemimizle, farlarınız sürekli uzunlarda kalıyor. Karşı yönden bir araç yaklaştığında, sistem, farları sadece gerektiği kadar, (ne eksik ne fazla) kısarak, diğer sürücünün gözünün kamaşmasını önlüyor. Aynı şey önünüzdeki araç için de geçerli. Sistem, yayaları ve bisikletlileri bile algılayarak onların da gözünün kamaşmasını önleyebiliyor; aynı anda on ayrı nesneyi takip edebiliyor. Sistem akıllı olduğu için, bir şehre girdiğinizde uzun farlar kapatılıyor ama ışıklı bir tabelanın, örneğin bir benzin istasyonu veya süpermarketin- önünden geçerken, karşıdan geleni görmeniz için açık kalıyor. Bu da, güvenliğin yanı sıra konfordan da faydalandığınız anlamına geliyor.

*Çift Xenon Teknolojisi, ABL’ye sahip araçlar için geçerli. Halojen farlı araçlar uzun ve kısa far arasında arasında otomatik geçiş yapıyor.

 Otomatik kararan iç ve yan aynalar

Gece sürüşlerinde en rahatsız eden şeylerden biri de diğer araçların farlarından gelen ışığın gözleri kamaştırmasıdır. Büyük boyutlardaki yan aynalarımız, arkanızdaki trafikten gelen parlamayı otomatik olarak kısan kromatik camdan üretildi. Aynalar, ışık şartlarını izlemek ve farlardan gelen parlamayı algılamak amacıyla bir iç sensöre sahip. Arkadan gelen parlama algılandığında, iç ve dış aynalar eşzamanlı olarak tam gerekli düzeyde karartılıyor. Parlamanın kaynağı ortadan kalktığında, cam otomatik olarak normal durumuna dönüyor. Diğer fonksiyonlar arasında, iç aynanın içine yerleştirilmiş opsiyonel pusula ve yan aynalarda yer aydınlatmasına ek olarak sinyal ışıkları yer alıyor.

 Yan ışıklar

Entegre ön ve arka yan işaret ışıkları diğer sürücülerin aracınızı fark etmesine yardım ediyor.

 Acil Fren Işıkları (EBL)

Hepimiz otoyolda önümüzdeki aracın beklenmedik şekilde sert fren yaptığı ve sizin de daha sert fren yapıp arkadaki aracın zamanında tepki vermesi için dua ettiğiniz anlar yaşamışızdır. Arkanızdaki trafiğin bir sorun olduğunu bilmesini sağlamanın bir yolu olsa iyi olmaz mıydı? 50 km/saat’in üzerindeki hızlarda çalışan ve normal frenle ani fren arasındaki farkı anlayan Acil Fren Işığımız da bunu yapıyor. Acil bir frense, fren ışıkları saniyede dört kez yanıp sönüyor ve bu da arkadan gelen trafiğe önlerinde potansiyel bir sorun olduğu yönünde bir mesaj gönderiyor. 10 km/saat’in altına yavaşladığınızda, fren ışıkları yanıp sönmeyi bırakıyor ve dörtlü sinyaller çalışmaya başlıyor.

 Su tutmayan ön yan camlar

Yağmurlu havalarda daha iyi görüş sağlamak için, Volvo’nuzun ön yan camları aracınızı kullanırken suyu kaydırıyor. Su tutmayan yüzey işlemi, suyu, rüzgârın gücü ile dağılacak küçük damlacıklar haline getiriyor. Böylelikle kış koşullarında daha az buz ya da donma durumuyla karşılaşma avantajı da sağlıyor. Bu seçenek, lamine camlarla birlikte sunuluyor.

 Uyarı üçgeni

Bu geniş açılı ve hafif reflektör, dik konumda durarak en güçlü rüzgarlarda ve kaygan zeminlerde bile diğer araç sürücülerini ve yayaları uyarıyor. Kolayca katlanıp kendi kılıfının içine giriyor.

Koruyucu güvenlik
 Güçlendirilmiş yolcu bölümü

Siz ve yolcularınızın, etrafınızda sağlam bir koruyucu çelik kafesin olduğunu bilmekle sahip olacağınız iç huzuru düşünün. Ve bunun piyasadaki en sağlam çelik türlerinden birisi olan boron çeliğiyle takviye edilmiş olduğunu bilmekle. Bir çarpışma durumunda, otomobilin ön ve arka darbe emici bölgeleri çarpışmanın enerjisinin dağıtılmasına yardım ederken, yandan bir çarpışma durumunda, Yan Darbe Koruma Sistemi’miz (SIPS) çarpışma güçlerini otomobilin gövdesinin geniş bir bölümüne dağıtarak yaralanma riskinizi daha da azaltıyor. Yolculara daha da fazla koruma sağlamak için, gösterge panelinin altında çelik bir enlemesine çubuk bulunuyor.

Çarpışma enerjisini emen ön yapı

Ön yapının benzersiz geometrisi ve kapılardaki uzunlamasına çelik çubuklar çarpışma enerjisini otomobilin önünden arkasına doğru dağıtmaya ve yolcular ve sürücü üzerindeki darbe etkilerini daha da azaltmaya yardım ediyor. Bütün Volvo’ların enine yerleştirilmiş, az yer kaplayan sıralı silindirli motorlara sahip olması, darbenin emilmesi ve çarpışma enerjisinin dağılımı için maksimum boşluk yaratıyor.

Yan Darbe Koruma Sistemi (SIPS)

Herhangi bir çarpışmada darbenin etkisinin aracın içindeki insanlara değil araca olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle de araçlarımızı, sadece önden ve arkadan darbelerde değil, yandan darbelerde de efsanevi bir koruma sağlayacak şekilde geliştirdik. Aracın çelik şasisi (ki buna ön koltuk çerçeveleri de dahil) yandan darbelerin etkisini içerideki insanlardan uzağa yönlendirmek ve kabinin içeri çökmesini önlemek üzere tasarlandı. Ayrıca işlek yollarda daha büyük bir araçla bir çarpışma meydana gelebileceğini de bildiğimiz için, son derece sağlam yan yapıda şiddetli bir darbeye dayanılmasına yardımcı olacak ultra yüksek mukavemetli çelik kullanıldı. Yan camları bile hesaba kattık; Perde Hava Yastığı (IC) SIPS ile birlikte çalışıyor ve yan hava yastıkları ön koltuklarda oturan insanları koruyor. Arkada, SIPS ve IC, dış taraftaki koltuklarda oturan insanları korumaya yardım ediyor.

Devrilme Koruma Sistemi (ROPS)

Bir devrilme durumunda yolcuları korumaya yardım etmek için, Volvo’nun ROPS’si, aracın yana yatma açısını izleyen bir sensör tarafından devreye sokuluyor. Devrilme durumunda, emniyet kemeri gergileri yolcuları daha da güvenli bir şekilde yerlerinde tutmak için her koltukta devreye giriyor. Aynı zamanda, ikincil darbelere karşı koruma sağlamak için Perde Hava Yastığı (IC) da açılıyor.

Tutma teknolojileri

Bir çarpışma durumunda, Volvo’nun tutma teknolojileri etkileşimli bir şekilde çalışarak çarpışmanın etkisinin azaltmaya yardım ediyor. Bir çarpışma ya da devrilme durumunda gergi sistemli emniyet kemerleri saniyenin binde biri içinde devreye giriyor ve kemeri gererek yolcuların tutulmasına yardım ediyor. Sonra, ön emniyet kemerleri biraz gevşetilerek sürücü ve yolcunun hava yastıkları tarafından kontrollü bir şekilde karşılanması sağlanıyor. İki aşamalı hava yastıkları, çarpışmanın gücüne göre şişme düzeyini ayarlayarak korumayı en iyi duruma getiriyor. Sürücü hava yastığı ayrıca katlanır direksiyon kolonunun darbe sırasında içeriye göçme davranışıyla etkileşimli olarak hareket ediyor.

Ön koltuklardaki yan hava yastıkları yandan çarpışmada ciddi yaralanma riskini azaltmaya yardım ediyor. Yan Perde Hava Yastığı (IC) hem önde hem de arkada yanlarda oturan yolcuların kafalarını korumaya yardım ediyor. Ayrıca bir kaç saniye şişik kalarak daha sonraki çarpışmalara karşı da daha uzun süre koruma sağlıyor.

Kemer gergi sistemine ve yük sınırlandırıcısına sahip emniyet kemerleri.

Emniyet kemerleri, bir çarpışma anında insanları korumak söz konusu olduğunda ilk savunma hattıdır. Bu yüzden de 1959 yılında bunları ilk biz sunduk. Ayrıca sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısını icat ettik ve günümüzde araç hareket etmeden önce araçtaki herkese emniyet kemerlerini takmaları hatırlatılıyor. Ayrıca gösterge panelindeki bilgi ekranında, arka koltuktaki yolcuların tümünün emniyet kemerlerini taktıklarını ve seyahat esnasında hiçbirinin kemerini açmadığını kontrol edebilirsiniz. Ön gergi mekanizmaları, bir çarpışma anında saniyenin çok küçük dilimleri gibi kısa bir sürede emniyet kemerlerini sıkıyor. Sonra, ön emniyet kemerleri biraz gevşetilerek sürücü ve yolcunun hava yastıkları tarafından kontrollü bir şekilde karşılanması sağlanıyor.

İki aşamalı hava yastıkları, sürücü ve ön yolcu

Önden çarpışmada, sürücü ve yolcu hava yastıkları kafanızı, yüzünüzü ve göğsünüzü korumaya yardım ediyor. Ancak hiçbir çarpışma birbirine benzemediği için, hava yastıkları şişme düzeyini darbenin kuvvetine göre ayarlıyor. Sürücü üzerindeki etkiyi en aza indirmek için, sürücü hava yastığı katlanır direksiyon kolonunun deformasyonuyla da etkileşime giriyor. Ve darbe hava yastıklarına gerek duyulmayacak kadar hafifse, sistem gerekirse sadece emniyet kemeri ön gergilerini çalıştırıyor.

Yolcu hava yastığı devreden çıkarma anahtarı

Yolcu hava yastığı, bir çarpışma durumunda bir yetişkini önden bir çarpışmadan koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak ön koltuğa bir çocuk veya 140 santimetreden kısa bir kişi oturduğunda, ciddi yaralanma riskini ortadan kaldırmak için önce hava yastığının devreden çıkarılması gerekir. Hava yastığı devre dışı bırakma anahtarı ön panelin yolcu ucunda yer alır ve sadece kapı açıkken erişilebilir. Hava yastığı kapatıldığında (anahtarı kullanmanız yeterli), tavan konsolu ekranındaki bir mesajla bilgilendirilirsiniz.

Yan hava yastıkları

Yandan bir darbede göğüs ve kalçanın korunmasına yardım etmek için yan hava yastıkları şişer. Bunlar, ön koltuk arkalığında ideal bir konumda bulunuyor.

Hava Perdesi (IC)

Önden çapraz ya da yandan bir çarpışma durumunda Perde Hava Yastığı (IC) yanlarda oturan hem öndeki hem de arkadaki yolcuların kafalarının korunmasına yardım ediyor. İkincil çarpışmaların olması durumuna karşı daha uzun süreli koruma sağlamak üzere birkaç saniye daha şişik kalıyor. Ayrıca entegre çocuk koltukları bulunan Volvo’larda, Perde Hava Yastığı daha küçük ya da daha genç çocuklara daha fazla kafa koruması sağlamak için aşağıya indirildi.

Katlanan direksiyon kolonu

Direksiyon kolonu güvenlik sisteminin gelişmiş bir bölümü ve önden bir çarpışmada üst ve alt bölümleri kontrollü bir şekilde katlanarak sürücünün korunmasına yardım ediyor.

Önceden hazırlanan tutma sistemleri

Aracınızın en kötüsüne hazırlıklı olması harika olmaz mıydı? Volvo’nuz, güvenlik konusunu sessiz ve sıkıntı vermeden hallederken konforu en üst düzeye çıkaran IntelliSafe özelliğiyle bunu yapabiliyor. Araç, gelişmiş sensörler kullanarak, önündeki yolu tarıyor ve sistem bir çarpışmayla sonuçlanabilecek bir durum tespit ettiği takdirde, beklenen çarpışma gücüne göre hava yastıklarını ve emniyet kemerlerini hazırlıyor. Bu da, sağlam gövde yapısıyla birlikte düşük ya da orta şiddette önden bir çarpışmada en iyi korumayı sağlıyor.

Darbe enerjisini emen iç bölüm

Bütün paneller ve kapı kenarları otomobilin yolcularındaki yaralanma riskini azaltmaya yardım etmek için enerjiyi emen malzemelerle kaplandı.

Boyun Zedelenmesi Koruma Sistemi (WHIPS)

Bu, dünyadaki her büyük şehirde her gün olan bir şey; bir anlık dikkatsizlikle bir sürücünün öndeki araca çarpması. Sonuç da, kafanın aniden geriye doğru atılmasıyla oluşan kırbaç etkisine bağlı uzun dönemde rahatsızlık veren bir yaralanma olabilir. Volvo, IntelliSafe programı kapsamında, uzun süreli yaralanma riskini yüzde 50’ye varan oranda azaltmaya yardım edecek bir sistem geliştirdi. Arkadan bir darbe durumunda, WHIPS sistemi yolcu ya da sürücünün koltuk arkalığının tamamını hareket ettirirken, koltuk başlığı, bir topu nazikçe yakalar gibi sabit kalarak boynu destekliyor. Benzersiz bir Volvo tasarımı.

Koltuk başlıkları

Koltuk başlıklarını, ister önde, ister arkada oturuyor olsunlar, kişinin boyundan bağımsız olarak olağanüstü bir koruma sağlayacak şekilde geliştirdik. Ayrıca arka ortadaki koltuk başlığı bütünüyle koltuk arkalığına gömülerek, sürücünün arka görüş açısı iyileştirilebiliyor. Daha uzun boylu yolcuların koltuk başlığını dik konuma getirmeden oturmalarını engelleyecek şekilde tasarlandı. Arkada dıştaki koltuk başlıkları, arka görüşü daha da iyi hale getirmek için tek bir düğmeye (opsiyonel) basılarak ileri doğru katlanabiliyor. Katlanmış konumdayken, yolcuların başlıkları tekrar dik konuma getirmeden oturmalarını engelleyecek şekilde tasarlandılar.

Emniyet kemerinin altından kayma koruması

Büyük bir çarpışma anında yolcuların emniyet kemerlerinin altından kaymasını önlemek için, koltukların minder bölümlerinin ön ucunda, koltuğun altından kaymayı önleyecek yükseltilmiş bölümler bulunuyor.

Korunmasız yol kullanıcılarının korunması

Korunmasız yol kullanıcıları üzerindeki darbe etkisini azaltmaya yardım etmek için aracın ön bölümü hafifçe yuvarlatıldı, ön farlar gövdeden çıkıntı yapmayacak şekilde tasarlandı ve motor kapağı da darbe emici bir bölge olarak çarpışma enerjisini emiyor.

İlkyardım seti

İlkyardım seti bagajda kolay bir yerde bulunuyor ve çeşitli bandajlar içeriyor. İçindekiler acil bir durumda ihtiyacınız olan şeyi daha kolay bulmanız için ayrı bölümlerde saklanıyor.

Çocuk güvenliği
Çocuk güvenlik donanımı
Yolcu hava yastığı devreden çıkarma anahtarı

Yolcu hava yastığı, bir çarpışma durumunda bir yetişkini önden bir çarpışmadan koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak ön koltuğa bir çocuk veya 140 santimetreden kısa bir kişi oturduğunda, ciddi yaralanma riskini ortadan kaldırmak için önce hava yastığının devreden çıkarılması gerekir. Hava yastığı devre dışı bırakma anahtarı ön panelin yolcu ucunda yer alır ve sadece kapı açıkken erişilebilir. Hava yastığı kapatıldığında (anahtarı kullanmanız yeterli), tavan konsolu ekranındaki bir mesajla bilgilendirilirsiniz.

Elektrikli çocuk kilidi

Elektrikli çocuk kilidi arka kapıları ve arka elektrikli camları sürücü kapısından kolaylıkla kilitlemenize ve içeriden açılmalarını engellemenize olanak tanıyor.

Hırsızlığa Karşı Koruma
Alarm

Alarm, kapılara, motor kapağına, bagaja ve ateşlemeye bağlı. Ayrıca otomobilin içindeki hareketlere ya da bir camın kırılmasına da tepki gösteriyor. Hırsızları aracınızı krikoyla yükseltip jantlarınızı çalmak veya çekiciyle alıp götürmekten caydırmak için bir seviye sensörü eklenebilir.

Uzaktan kumandalı panik alarmı

Acil bir durumda, dikkat çekmek için uzaktan kumanda üzerindeki panik düğmesine basabilirsiniz. Dörtlü sinyaller ve klaksonu çalıştırmak için düğmeyi en az 3 saniye süreyle basılı tutun veya iki kez basın.

Uzaktan kumandalı merkezi kilit

Uzaktan kumanda veya opsiyonel Kişisel Araç İletişim Cihazı üzerindeki bir düğmeye dokunarak, kapılar ve bagaj kapağının kilidi açılır. Uzaktan kumandanın ilk olarak sürücü kapısını mı, aynı anda yoksa tüm kapıları mı açacağını belirlemek için kişisel ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ayrı olarak bagajı açabilir ve tüm camları kapatıp açabilirsiniz (cam tavanınız varsa o da dâhil olmak üzere).

Otomatik kapı kilidi

Kişisel güvenliğinizi daha da artırmak için, kapıları, bilgi menüsünden, hareket ettiğinizde otomatik olarak kilitlenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, ön koltuklarda kilit düğmesine basarak da çabuk bir şekilde kapıları kilitleyebilirsiniz. Arka koltuktaki yolcular için de kilit düğmeleri sunuluyor.

Özel Kilit Sistemi

Özel Kilit Sistemi, uzaktan kumandanızı ya da Kişisel Araç İletişim Cihazınızı örneğin bir vale park görevlisine ödünç verdiğinizde bagajınızı ve torpido gözünüzü kilitli tutmanıza olanak sağlayan bir fonksiyondur. Özel Kilit Sistemini devreye sokmak için, Kişisel Araç İletişim Cihazının içinde yer alan çok küçük bir anahtar kullanılıyor. Bu da her iki bölmenin uzaktan kumanda ya da Kişisel Araç İletişim Cihazı ile açılmasını engelliyor, ama merkezi kilit sisteminin ve kontağın normal bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyor.

Genel kilit ve kapatma

Bu işlev uzaktan kumandadaki düğmeye veya Kişisel Otomobil İletişim Sistemi’ne iki saniye süreyle basarak aynı anda bütün camları kapatıp otomobili kilitlemenize olanak tanıyor. Aynı şekilde, düğmeye iki saniye basarak otomobilin kapılarını ve bütün camlarını açabilirsiniz.

Elektronik motor kilidi ve hırsızlığa karşı korunmuş kilitler

Kapı kilitleri içeri girme girişimlerinin çoğuna karşı koyabilecek sağlamlıkta ve elektronik motor kilidi de otomobilin doğru anahtar olmadan çalıştırılmasını olanaksız hale getiriyor. Eğer hırsız camdan aracın içine girmeyi başarsa bile, deadlock sistemi kapıların içeriden açılmasını olanaksız hale getiriyor.

Kişisel Otomobil İletişim Cihazı (PCC)

PCC, Volvo’nuz ile iki yollu iletişimi ‘anahtarsız kullanım’ ile birleştiren, gelişmiş bir uzaktan kumanda sistemi. PCC yanınızda ise, kapı kolunu çektiğinizde otomobilin kilidi otomatik olarak açılıyor. Otomobili ön paneldeki düğmeye basarak çalıştırabilirsiniz ve park ettiğinizde de kapı kolundaki düğmeye basarak aracınızı kilitleyebilirsiniz. Gün içinde daha sonra, aracınızı kilitleyip kilitlemediğinizi merak ederseniz, PCC dünyanın neresinde olursanız olun aracın son bırakıldığı durumu görüntüleyerek bunu size bildirebiliyor. Aracınıza yaklaşırken (yaklaşık 100 m’lik bir mesafede), aracın alarmı çalışmışsa PCC sizi bu konuda uyarıyor ve son beş dakika içinde çalışmışsa ekstra görsel bir uyarıda da bulunuyor.

Yaklaşma ve Ev Güvenliği Aydınlatması

Uzaktan kumanda ya da Kişisel Araç İletişim Sistemi ile devreye sokulan Yaklaşma Işıkları karanlık bir gecede sıcak bir karşılama sağlıyor. Bu sistem, park lambaları, iç lambalar ve varsa yer aydınlatmasını da kapsıyor. Ev Güvenliği Aydınlatması, aracı terk ettiğinizde farların sizi izlemesiyle devreye giriyor. Bu da size, eve dönerken veya yoldan ayrılırken aracın kısa farlarından gelen ışığın eşlik etmesini sağlıyor.

Yer aydınlatmalı elektrikli katlanabilir yan aynalar

Araç örneğin park halindeyken ya araç yıkama makinesinden geçerken yan aynalarınızın hasar görmesini önlemek için, sol ve sağ ayna düğmelerine aynı anda basarak aynaları gövdeye doğru katlayabilirsiniz. Ayrıca otomobilin kilidini her açtığınızda ya da kapadığınızda otomatik olarak açılıp katlanacak şekilde ayarlanabilirler. Entegre yer aydınlatması, uzaktan kumandanızdaki yaklaşma ışığı düğmesiyle devreye sokularak, gece aracınıza veya aracınızdan giderken güvenliği artırıyor. Park etmeyi kolaylaştırmak için de, geri geri giderken yan aynalar otomatik olarak (ya da bir düğmeye basılarak) katlanıyor.

Tabakalı yan kapı camları

Yan pencerelerde kullanılan son derece sağlam lamine camlar, camı kırıp çanta kapma girişimlerini hırsızlar için tamamen vakit kaybı haline getiriyor. Aynı zamanda kabin içinde sessizliğe de katkıda bulunuyor. Buna ek olarak, bu opsiyon ayrıca ön yan camlarda su tutmayan cam içeriyor ve ıslak havalarda daha iyi görüş sağlıyor.

Kilitlenebilir jant bijonları

Kilitlenebilir jant bijonları, alüminyum jantların çalınmasını önlemenin basit ve etkili bir yoludur. Jant kilidi, jantlarınızı sadece sizin ya da servis teknisyeninizin sökebilmesine olanak sağlayan özel kodlu bir yuvaya sahip.

Koltuklar
Ergonomik tasarımlı koltuklar

Volvo’nuzdaki koltuklar hayatınızdaki en önemli koltuklar olabilir; aracınızın ömrü boyunca, muhtemelen üzerlerinde binlerce saat oturacaksınız. Bu yüzden de onları, yan destekleri ve ergonomik dolgu maddeleriyle sert, ama yine de rahat ergonomik biçimli tasarımını geliştirmek için bu kadar zaman harcadık. Gerçekten de, koltuklarımız otomobil dünyasının en iyileri arasında kabul ediliyor. Ön koltuklar, her insan için en iyi desteğin en ufak ayrıntısına kadar ayarlanmasına olanak sağlayan kademesiz bel desteği gibi özelliklere sahip. Buna geniş seçeneklere sahip döşeme malzemeleri ve tasarımlarını da eklediğinizde, üzerinden asla kalkmak istemeyeceğiniz bir koltuğa sahip olursunuz.

Spor koltuklar

Yeni spor koltuklarımız sadece muhteşem görünmekle kalmıyor, ayrıca size kalçalarınızdan omuzlarınıza kadar yan destek de sağlıyor ve siz de, tipik Volvo tarzında, saatlerce otomobil kullandıktan sonra bile gideceğiniz yere zinde bir şekilde varıyorsunuz.

İç Aydınlatma

İyi aydınlatma, doğru ortamı yaratmanın anahtarıdır. Bu durum, eviniz için olduğu kadar aracınız için de geçerlidir. Yeni opsiyonel İç Aydınlatma paketi, gece bulmak istediğiniz her türlü özelliği aydınlatır. Gelişmiş bir beyaz ışık, sizi asla karanlıkta el yordamıyla bardak tutucu aramak veya kapı ceplerini karıştırmak zorunda bırakmaz. Tasarımcılarımız, “Genel etki, tıpkı soğuk bir gecedeki sıcak bir İsveç evi gibi son derece sıcak ve keyifli.” diyor. Renk teması, gösterge tablosu ve aracın diğer bölümlerindeki arkadan aydınlatmalı beyaz düğmelerle güzel bir uyum sağlıyor. İç aynanızdaki opsiyonel pusula bile aynı şık beyaz tonda ışık sunuyor.

Bütünüyle ayarlanabilen ön koltuklar

Standart boyutlarda bir Volvo sahibi diye bir şey yoktur. Bu yüzden de, çok geniş bir aralıktaki fiziksel özelliklere uyacak şekilde elle ayarlanabilen koltuklar tasarlamaya büyük özen gösterdik. Örneğin, vücut yapınız ya da boyunuz ne olursa olsun, koltuk minderinin yüksekliğini ve açısını boyunuza mükemmel şekilde uyacak ve kalça altından tam destek sağlayacak şekilde değiştirebiliyorsunuz. Bu büyük ayarlanabilme özelliği, yolcu koltuğu için de opsiyonel olarak sunuluyor. Sırtınızın en dar kısmının rahatça desteklenmesini sağlamak için, ön koltukların her birinde bel desteği ayarlanabiliyor. Ayrıca koltuklar öne ve arkaya o kadar geniş bir aralıkta kayabiliyor ki, en uzun veya en kısa boylu sürücüler bile mükemmel sürüş pozisyonlarını bulabiliyorlar.

Uzaktan kumandaya bağlı elektrikli koltuklar

Eşiniz ya da iş arkadaşınızın koltuk ve kapı aynalarını kendi fiziğine göre ayarladığı bir araçta direksiyon başına geçmenin ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden de sürücü koltuğu ve kapı aynalarını kendi mükemmel pozisyonunuza göre ayarlayabilirsiniz ve Volvo bu ayarları kaydeder. Merkezi kilitleme için uzaktan kumandayı her kullanışınızda, koltuk ve kapı aynaları otomatik olarak sizin tercihlerinize göre ayarlanır (Volvo’nuzla birlikte iki adet uzaktan kumanda ya da Kişisel Araç İletişim Cihazı sunuluyor ve dört taneye kadar da sipariş edebilirsiniz). Her uzaktan kumanda, o kumanda en son kullanıldığındaki ayarları devreye sokar. Dahası, koltuktaki düğmeleri kullanarak en fazla üç farklı koltuk ve kapı aynası ayarı da kaydedebilirsiniz. Elektrikli ayarlanan bir yolcu koltuğu da opsiyonel olarak sunuluyor.

Isıtmalı koltuklar, ön ve arka

Biz İskandinavlar kar ve buza alışığızdır. Ve soğuk havayı çoğu kişiden daha iyi anladığımız için, dondurucu havalara karşı çok az sayıda otomobil Volvo kadar hazırlıklıdır. Aslında, ısıtma sistemlerimiz sayesinde, hava sıcaklıkları çok düştüğünde de aracınızı kullanacağız zamanlara olumlu bakabilirsiniz. Örneğin ısıtmalı koltuklarımızı ele alalım; oldukça hızlı çalıştıkları için, sürücü ve öndeki yolcu için sahip oldukları üç seviyeyle, çok kısa sürede oturma odanızdaki kadar rahat edeceksiniz. Arka koltuktaki yolcuların da rahatı düşünüldü; iki dış koltukta aynı şekilde üç seviyeli ısıtma bulunuyor.

Palto askısı, ön

Ön yolcu koltuğunun başlığına takılan bu askı, arka görüşü engellemeden ceketinizi sürücü koltuğundan uzanılabilecek bir yerde tutuyor.

Bardak tutuculara ve eşya bölmesine sahip arka kol dayama yeri

Daha fazla konfor için, arka orta kol dayama yeri aşağıya katlanarak bardak tutucular ve zekice tasarlanmış bir saklama gözü ortaya çıkıyor.

R-Design koltuklar

Yarış koltuklarından ilham alan R-Design koltuklar, sürtünmeye dirençli ve dayanıklı nubuk tekstilden oturma yüzeylerine sahip. Bu özellik koltuğun yan desteğiyle birlikte, spor sürüşlerde sık sık maruz kalınan yüksek yanlamasına savrulma kuvvetleri sırasında sizi sağlam bir şekilde yerinizde tutuyor. Alternatif olarak, oturma yüzeyleri yumuşak bir dokunuşa sahip olan ve kabin içine lüks bir hava katan gerçek napa deriden olabiliyor. Zıt renkteki dikişler, oyulmuş koltuk tasarımına daha şık bir görünüm sağlıyor. Tavizsiz bir sportif tarz için de, koltukların bazı kısımları, el freni kolu, vites kolu körüğü ve ön orta kol dayama yeri de delikli deriyle kaplı.

Ön cam bilet yuvası

Volvo’nun şık ön cam bilet yuvası sayesinde, artık park biletleri aracın kapısını kapattığınızda gösterge panelinin üstünden uçmayacak.

Kumaş döşeme
Mellbystrand Kömür döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm (3001)

Döşeme: Kömür
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Tekstil/T-Tec döşeme
Tylösand Kömür/Siyah döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3601)

Döşeme: Kömür/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Tylösand Kömür/Siyah döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3661)

Döşeme: Kömür/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Comfort Deri döşeme
Siyah Comfort Deri, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3761)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Siyah Comfort Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3701)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Açık Bej Comfort Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (376P)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Açık Bej Comfort Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (370P)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Açık Bej

Açık Bej Comfort Deri döşeme, Kumtaşı Bej iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (3712)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Kumtaşı Bej
Tavan: Açık Bej

Sport Deri döşeme
Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3361)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3301)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Çelik Grisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (336R)

Döşeme: Çelik Grisi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Çelik Grisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan (330R)

Döşeme: Çelik Grisi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Kayın Kahverengisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3303)

Döşeme: Beechwood Kahverengi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Kayın Kahverengisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3363)

Döşeme: Kayın Kahverengisi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Açık Bej Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (336P)

Döşeme: Açık bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Açık Bej Sport deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (330P)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Açık Bej

Açık Bej Sport Deri döşeme, Kumtaşı Bej iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (3312)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Kumtaşı Bej
Tavan: Açık Bej

R-Design Nubuk Tekstil/Delikli Deri döşeme
R-Design Kömür rengi Nubuk Tekstil/Delikli Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3R60)

Döşeme: Kömür/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Sadece R-Design.

R-Design Deri/Delikli Deri Döşeme
R-Design Siyah Deri/Delikli Deri döşeme, Antrasit Siyah kabin, Kömür tavan kaplaması (3T60)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Sadece R-Design.

Klima
Kabin filtresi

Toz ve polenin havalandırma sistemi yoluyla kabine girmesini önleyen kabin filtresi, başta saman nezlesi ve diğer alerjilere eğilimli olanlar olmak üzere sürücü ve yolcular için çok yararlı.

Elektronik Klima (ECC)

Elektronik Klima (ECC) seçtiğiniz kabin sıcaklığını koruyor ve sürücü ile öndeki yolcu için ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Sağlığınıza ve konforunuza ek katkı sağlayan sistemin benzersiz nem algılayıcısı, dışarıdaki havaya göre kabin havasının uygun bir nem seviyesine sahip olmasına yardımcı oluyor.

İç Hava Kalitesi Sistemi (IAQS)

Volvo’nun İç Hava Kalitesi Sistemi (IAQS) sürekli olarak gelen havayı izliyor ve, gerekirse, geçici olarak dış hava kapaklarını kapatarak karbonmonoksit, yer yüzeyindeki ozon ve azotoksit gibi gazların girişini engelliyor. Havalandırma menfezleri açıldığında, bir aktif karbon filtre yolcuları diğer zararlı gazlar ve hoş olmayan kokulardan korur. Bu da yoğun şehir trafiğinde ve tünellerde giderken otomobilin içinde soluduğunuz havanın temiz, çoğu zaman da dışarıdakinden daha temiz olmasını sağlıyor.

Temiz Bölge İç Paketi (CZIP)

Özellikle sıcak bir gündeki bir yolculuğu, havasız bir otomobile binmek kadar bozan bir şey olamaz. Volvo’nuzun içinde ferah bir ortam yaratmak için, CZIP bir havalandırma döngüsü başlatıyor ve bu, döngü uzaktan kumandanız ya da Kişisel Araç İletişim cihazınızı kullanarak aracın kilidini açtığınız anda başlıyor. Bu özellik, dış sıcaklığın en az 10°C olduğu zamanlarda devrede. CZIP, alerji ve astımı tetikleyen maddeleri dışarı atmada da son derece başarılı.

Ayarlanabilir arka havalandırma delikleri

Kapı direkleri içine uygun şekilde yüz seviyesinde yerleştirilmiş hava delikleri, arka koltuktaki yolcular için rahat bir ortam yaratıyor. Aynı zamanda arka yan camlardaki buz ve buğuyu da uzaklaştırarak yolculuğu daha güvenli hale getiriyor.

Renkli camlar

Sıcak ve güneşli havalarda gözlerin kamaşmasını önlüyor ve kabin sıcaklıklarını aşağıda tutuyor.

Isı yansıtıcı ön cam

Isı yansıtıcı ön cam, güneşin ısı üreten görünmez kızılötesi ışınlarını süzerek, ön camdan gelen ısı radyasyonunu ve aracın içindeki sıcaklığı azaltıyor.

Katlanabilir güneş perdesi, arka cam

Şık bir şekilde arka cam panelinin içine gizlenmiş bu şeffaf güneşlik, doğrudan gün ışığında aracın içinin serin kalmasına yardım ediyor. Yukarı çekip tutuculara takmanız yeterli.

Elektrikli açılır cam tavan

Bu elektrikli açılır cam tavan, iç bölüme ek bir ferahlık ve ışık sağlıyor. Güneş gözünüze geldiğinde de entegre güneşliği çekmeniz yeterli. Açılır tavan, tavan konsolundaki bir düğmeye dokunarak açılıp kapanabilir. Ayrıca merkezi kilit uzaktan kumandası, Kişisel Araç İletişim Cihazı ya da aracın içindeki kilitleme düğmesiyle yan camlarla birlikte de açılıp kapatılabiliyor.

Yakıtla çalışan motor ve kabin ısıtıcısı

Yakıtla çalışan ısıtıcı aracınızın daha kolay çalışmasını sağlıyor, kabini ısıtıyor ve çevreye etkiyi azaltmanıza yardım ediyor; soğuk bir motor sıcak bir motordan çok daha fazla zararlı egzoz atığı üretir ve motor aşınmasını artırır. Isıtıcıyı doğrudan çalıştırabilirsiniz ya da aracınıza ısınmış ve buzları çözülmüş olarak girmek istediğiniz saati ayarlayabilirsiniz. Uzaktan çalıştırma ile aracın yanına gitmeden ısıtıcıyı devreye sokabilirsiniz.

Isıtmalı koltuklar, ön ve arka

Biz İskandinavlar kar ve buza alışığızdır. Ve soğuk havayı çoğu kişiden daha iyi anladığımız için, dondurucu havalara karşı çok az sayıda otomobil Volvo kadar hazırlıklıdır. Aslında, ısıtma sistemlerimiz sayesinde, hava sıcaklıkları çok düştüğünde de aracınızı kullanacağız zamanlara olumlu bakabilirsiniz. Örneğin ısıtmalı koltuklarımızı ele alalım; oldukça hızlı çalıştıkları için, sürücü ve öndeki yolcu için sahip oldukları üç seviyeyle, çok kısa sürede oturma odanızdaki kadar rahat edeceksiniz. Arka koltuktaki yolcuların da rahatı düşünüldü; iki dış koltukta aynı şekilde üç seviyeli ısıtma bulunuyor.

Isıtımalı ön cam

Soğuk bir kış sabahı aracınızın dışında durup buzları temizlemek gününüze yapacağınız en iyi başlangıç değildir. Artık, ısıtmalı ön camımız sayesinde, yapmanız gereken tek şey bir düğmeye basmak. Bunu yaptığınızda, ön cam tıpkı arka cam ve yan aynalarda olduğu gibi hemen buzu çözmeye başlar ve kısa süre içinde yola çıkarsınız.

Isıtmalı direksiyon simidi

Soğuk kış sabahlarını ısıtmak için biraz yardıma mı ihtiyacınız var? Sadece bir düğmeye basıp ısıtmalı direksiyon simidimizde ellerinizi ısıtmanız yeter.

Eşya Yerleri
Aydınlatmalı kilitlenebilir torpido gözü

Torpido gözü, kilitlenebilir ve aydınlatmalı olmasının yanı sıra kalem ve kredi kartı tutucularına da sahip.

Ön kapı paneli eşya cepleri

Hem sürücü hem de yolcu kapı paneli eşya ceplerine sahip.

Çok yönlü ön orta kol dayama yeri

Volvo’nuzun kabininin orta konsolu, kol dayama yerinin altındaki kullanışlı saklama gözüne ek olarak daha küçük eşyalar için oyukları da içeren çok yönlü bir alan. Kol dayama yerinde ayrıca, MP3 çalarınızı ya da cep telefonunuzu otomobilin müzik sistemine bağlamak için bir AUX girişi ve seçtiğiniz müzik sistemine bağlı olarak bir USB girişi de bulunuyor. Kol dayama yerinin üst bölümü geriye katlandığında arka koltuktaki yolcular için kullanışlı bir masa elde ediliyor.

Arka kabin saklama cepleri

Sürücü yardımı
Adaptif Dijital Ekran

Ne tür bir sürücüsünüz? Bu sorunun yanıtı günden güne değişebilir. Bazen aktif bir sürüş deneyimi, diğer zamanlarda sadece ağır ağır dolaşmak istersiniz. Adaptif Dijital Ekran gösterge seçeneği Elegance, Eco ve Performance olmak üzere üç ayara sahip. Bunlar size, bilgi alma şeklinizi ruh halinize ve sürüş tarzınıza göre değiştirme olanağı sağlıyor. Elegance, anlık ve ortalama hız, anlık ve ortalama yakıt tüketimi, deponun boşalmasına kalan mesafe, saat ve dış hava sıcaklığını gösteren siyah renk temasıyla standart ayarı oluşturuyor. Aynı zamanda motor suyu sıcaklığını ve devri de gösteriyor ve sizi Aktif Hız Sabitleyicinin durumu hakkında bilgilendiriyor. Diğer bir özellik olan Trafik İşareti Bilgileri, geçerli hız limiti ve sollama kurallarını gösteren küçük bir simge gösteriyor. Gerçekten zekice bir hareketle, uydu navigasyon sistemi okları ekranın ortasında görüntüleniyor ve böylece gözlerinizi iki ekran arasında hareket ettirmek zorunda kalmazsınız. Eco ayarı yeşil renk temasına sahip ve yakıtın verimli kullanılmasını sağlayacak bir sürüş biçimine teşvik ediyor. Tabii ki, uydu navigasyonun oklarından ve Trafik İşareti Bilgilerinden yararlanmaya devam ediyorsunuz. Performance ayarı çarpıcı kırmızı renkte ve size hızınızın ortasında dijital olarak gösterildiği büyük bir devir saati sunuyor. Sağda, bir güç göstergesi ne kadar motor gücü kullanıldığını gösteriyor ve bu da sollama sırasında yararlı bir bilgi. Ayrıca tek büyük gösterge ve her iki tarafta iki tamamlayıcı göstergenin yer aldığı standart yeni Analog Gösterge Grubunu da seçebilirsiniz.

Sensus ekranı

Volvo’nun yeni sezgisel kullanımlı SENSUS ekranı otomobilinizin yüksek teknolojili özelliklerini kolayca keşfetmenize ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza olanak tanıyor. Bütün bilgiler yüksek çözünürlükteki 5 inç (13 cm) veya 7 inç’lik (18 cm) renkli ekranda gösteriliyor. Orta konsoldaki “MY CAR” düğmesine basarak bütün sistem ayarlarına erişebilirsiniz: Şehirde Güvenlik, Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Tam Güçle Frenlemeli ve Yaya Algılayıcılı Çarpışma Uyarısı, Sürücü Uyarı Kontrolü, Şerit Koruma Yardımcısı, Radarlı Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS), Trafik İşaretleri Bilgileri (RSI), ışıklar, yan aynalar, klima, merkezi kilit, müzik sistemi ve telefon. 7 inç’lik ekrana sahip multimedya ses sistemleri, Yol Trafik Bilgisi (RTI) navigasyon sistemi, telefon, park yardım kamerası, DVD, dijital TV, vb.’yi de görüntülüyor. Her şey, ergonomik direksiyon simidi düğmeleriyle rahatça kontrol ediliyor ve böylece siz dikkatinizi trafiğe verebiliyorsunuz ve ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak zorunda kalmıyorsunuz. Sensus Connect çözümlerimiz ile de 7 inçlik Sensus ekranını İnternete bağlı bir eğlence merkezine dönüştürüyorsunuz. Böylece gelişmiş araç eğlence ve bağlantı özelliklerine sahip olacaksınız ve gelecekteki web ve bulut tabanlı fonksiyonlara erişim olanağına sahip olacaksınız.

Hız sabitleyici

Direksiyon simidinden kolayca kontrol edilebilen hız sabitleyici, ayağınızı gaz pedalında tutmanıza gerek kalmadan daha rahat bir sürüş imkânı tanıyor. Otomobil seçtiğiniz hızı, sistemi devreden çıkarıncaya, fren, gaz ya da debriyaj pedalına basıncaya kadar koruyor. Fren yaptıktan veya debriyajı kullandıktan sonra, düğmeye bastığınızda otomobil önceki hızına dönüyor. Örneğin, sollama için hızlandıktan sonra, gazdan ayağınızı çektiğinizde otomobil otomatik olarak önceki hızına dönüyor.

Yoğun Trafik Destekli Adaptif Hız Sabitleyici (ACC)

Otomatik vitesli araçlarda 200 km/saat’e kadar olan bütün hızlarda, düz viteslilerde ise 30 ile 200 km/saat arasındaki hızlarda öndeki araçlarla önceden ayarlanmış mesafeyi korumanıza yardım eden ACC, her türlü yolculukta daha rahat bir sürüş deneyimi yaşamanıza destek oluyor. Yavaş akan trafikte, ECO modlu ACC dur/kalk fonksiyonu* hızınızı otomatik olarak önünüzdeki aracın hızına göre ayarlarken, hızlanma ihtiyacını azaltarak daha akıcı bir ilerleme sağlayarak yakıttan tasarruf etmenize yardım ediyor. Araç dururken, öndeki aracı yumuşak bir şekilde izlemek için düğmeye ya da gaza dokunmanız yeterli. 30 km/saat’in üzerinde ise, istediğiniz hızı ve öndeki araçla minimum zaman aralığını seçmeniz yeterli. Radar algılayıcısı önde daha yavaş giden bir araç algıladığında, hızı otomatik olarak o araca göre ayarlıyor. Yol açıldığında, otomobil yeniden seçilen hıza dönüyor. ACC devre dışıysa ve öndeki araca çok yaklaşılırsa, mesafe uyarısı fonksiyonu ön camın alt bölümünde bir uyarı ışığı göstererek uygun bir mesafe korumanıza yardım ediyor. İstediğiniz zaman, ACC düğmesine birkaç saniye basarak geleneksel hız sabitleyici özelliğini de seçebilirsiniz.

* 0-30 km/saat hızlarda devrede olan Yoğun Trafik Desteği ve dur/kalk fonksiyonu sadece Otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor!

Hız sınırlandırıcısı

Belli bir hızı aşmamanızı sağlamaya yardım ediyor. Direksiyon simidindeki düğmelerle hızı ayarlayabilirsiniz. Ayarlanan hıza ulaştığınızda, gaz pedalında hafif bir direnç hissedeceksiniz. Hız sınırlandırıcısını devre dışı bırakmak isterseniz, yapmanız gereken gaz pedalına basmaktır.

Yol bilgisayarı

Sinyal koluyla kullanılan yol bilgisayarı o anki ve ortalama yakıt tüketimini, yakıtın sizi ne kadar götüreceğini, ortalama hızı ve geçilen mesafeyi gösteriyor ve daha ekonomik kullanmanıza yardım ediyor.

Aktif Uzun Far (AHB)

Karanlık çöktükten sonraki yolculuklar opsiyon olarak sunulan Aktif Ön Far’ımız sayesinde çok daha keyifli ve güvenli hale geldi. Bu sistemle, sadece rahatsız edici olmakla kalmayıp, aynı zamanda yapılan bir çok araştırmaya göre geceleyin meydana gelen kazaların önemli nedenlerinden birisi de olan, kısa ve uzun hüzmeli farlar arasındaki geçişi yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Yeni sistemimizle, farlarınız sürekli uzunlarda kalıyor. Karşı yönden bir araç yaklaştığında, sistem, farları sadece gerektiği kadar, (ne eksik ne fazla) kısarak, diğer sürücünün gözünün kamaşmasını önlüyor. Aynı şey önünüzdeki araç için de geçerli. Sistem, yayaları ve bisikletlileri bile algılayarak onların da gözünün kamaşmasını önleyebiliyor; aynı anda on ayrı nesneyi takip edebiliyor. Sistem akıllı olduğu için, bir şehre girdiğinizde uzun farlar kapatılıyor ama ışıklı bir tabelanın, örneğin bir benzin istasyonu veya süpermarketin- önünden geçerken, karşıdan geleni görmeniz için açık kalıyor. Bu da, güvenliğin yanı sıra konfordan da faydalandığınız anlamına geliyor.

*Çift Xenon Teknolojisi, ABL’ye sahip araçlar için geçerli. Halojen farlı araçlar uzun ve kısa far arasında arasında otomatik geçiş yapıyor.

Dış sıcaklık göstergesi

Dışarıdaki hava sıcaklığını izliyor ve görünmeyen buz tehlikesi olduğunda uyarıyor.

Yol İşareti Bilgileri (RSI)

RSI ile önemli trafik işaretlerini kaçırmazsınız. Öne bakan bir kamera hız sınırı ve “sollanmaz” işaretlerini tespit ediyor. Ardından geçerli işaret gösterge panelindeki orta ekranda görüntüleniyor; sizi o an geçerli kısıtlamalar konusunda sürekli uyarmak için. İsterseniz, hız limitini aştığınızda RSI nazikçe üç kez yanıp sönerek sizi görsel bir ikazla da uyarabiliyor. Bu seçenek orta konsol menüsünden kolayca ayarlanabiliyor.

Dönüş Işığı

Opsiyonel Dönüş Işığı, 30 km/saat’e kadar olan hızlarda, daha güvenli bir manevra için aracın 15 dereceye kadar yan tarafındaki dönüş yaptığınız alanı (örneğin küçük bir yola sapıyorsanız veya gece dar bir kapıdan geçiyorsanız) aydınlatıyor.

Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS) ve Yan Trafik Uyarısı (CTA)

Şerit değiştirirken aniden kör noktamızda başka bir araç olduğunu fark ettiğimiz o berbat küçük şoku hepimiz yaşamışızdır. Bu yüzden de, her şeyi fark etmenizi sağlamak için Radarlı BLIS’i geliştirdik. Yan aynalarda kameralara sahip daha önceki BLIS sistemimizden geliştirilen Radarlı BLIS, aracın arkasına monte edilmiş olan ve aracın arkasında çok daha geniş bir alanı kapsayan ve her türlü hava koşulunda ister gece ister gündüz her türlü ışıkta çalışan sensörlere sahip. Kör noktanıza bir araç girdiğinde, bu fonksiyon sağ ve sol kapı direklerindeki bir uyarı ışığıyla sizi uyarıyor. Sürücü tarafındaki geniş açılı bir aynayı da içeren yan aynalarla birlikte, bu sistem şerit değiştirmenin uygunluğunu değerlendirmede size yardım ediyor. Radarlı BLIS araç 10 km/s hızı aştığında devreye giriyor ve motosikletler de dahil olmak üzere neredeyse her türlü araç tipine tepki gösteriyor. Yan Trafik Uyarısı, bir park alanından geri geri çıkarken sizi yanlardan gelen trafiğe karşı uyaran arka radar sensörlerinden yararlanıyor. Bu sistem, özellikle yan görüşün sınırlı olabileceği dar ve kalabalık alanlarda yararlı oluyor.

Park yardım sensörleri, arka ve ön

Geri vitese taktığınızda devreye giren arka park yardımcısı sensörleri dar yerlerde manevra yaparken yardımcı oluyor. Ses sisteminin sesi kısılıyor ve arka hoparlörlerden gelen kesintili bir sesin frekansı araç bir engele yaklaştıkça artıyor ve durma zamanı geldiğinde ise sürekli bir sese dönüşüyor. Ön park yardımcısı sensörleri de benzer bir fonksiyonu aracın ön bölümünde yerine getiriyor ve ön hoparlörler yoluyla sizi uyarıyor. Orta konsoldaki SENSUS ekranı aracın üstten görünüşünü ve devredeki sensörleri gösteriyor.

Park Pilotu (PAP)

Paralel park etme derdinden kurtulun ve aracınız kendi kendini park etsin. Bir düğmeye basıldığında, Park Pilotu ultrasonik sensör teknolojisini kullanarak park boşluklarını tarıyor. Park edilecek yer yeterli genişlikte (minimum 1,2 x aracın uzunluğu) ise, PAP sizi uyarıyor. Ardından yapmanız gereken tek şey sürücü bilgi sistemindeki talimatları izlemek. Aracın hızını ve yönünü siz kontrol ediyorsunuz ve PAP de mükemmel bir şekilde park edene kadar direksiyonu kullanır.

Elektrikli katlanabilir arka koltuk başlıkları

Dış koltuk başlıkları, arka koltuklarda oturan yolcu yokken görüş alanını kapatmamaları için, sürücü koltuğundan bir düğmeye basılarak ileri katlanabiliyor (opsiyonel). Katlı konumdayken, yolcuların başlıkları tekrar dik konuma getirmeden oturmalarını engelleyecek şekilde tasarlandılar. Arka orta koltuk başlığı ise arka görüşü daha da iyileştirmek için koltuk arkalığının içine tamamen çekilebiliyor. Daha uzun boylu yolcuların koltuk başlığını dik konuma getirmeden oturmalarını engelleyecek şekilde tasarlandı.

Yağmur algılayıcısı

Etkinleştirildiğinde, yağmur yağmaya başlar başlamaz ya da ön cama su döküldüğünde, yağmur sensörü ön cam sileceklerini çalıştırıyor. Rahatlığınız için, aralıklı ön cam silme işlevini de otomatik olarak adapte edebiliyor. Hassasiyeti silecek sapındaki bir halka ile ayarlanabiliyor.

Günışığı sensörlü Gündüz Açık LED Farlar

Far düğmesi Auto konumundayken, yakıt tasarrufu sağlayan Gündüz Açık Farlar otomatik olarak devreye giriyor. Günışığı azalmaya başlarsa, örneğin bir tünele girerseniz, bir sensör değişen ışık koşullarını algılıyor ve aracınızın farlarını çalıştırıyor. Farlar, ön cam sileceklerini veya arka sis lambasını çalıştırırsanız da devreye giriyorlar. Sistem farları da otomatik olarak çalıştırıyor.

Elektrikli ayarlanabilir ısıtmalı yan aynalar

Sürücü koltuğundan kolayca ayarlanan elektrikli yan aynalar elektrikli ısıtmaya sahip ve soğuk havada buzlanmayı önlüyor.

Çok işlevli yan aynalar

Büyük boyutlardaki yan aynalar sürücü kapı panelindeki bir kumanda ile elektrikli olarak ayarlanabiliyor. Aynanın kenarında sinyal lambaları bulunuyor; sinyal koluna dokunduğunuzda sinyaller üç defa yanıp sönüyor ve çevrenizdekilerin manevranızdan haberdar olmaması olasılığını azaltıyor. Güvenlik ve konforunuzu daha da arttırmak için elektrikli katlanır aynalar, yer aydınlatması ve Volvo’nun Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS) gibi seçenekler var.

Otomatik kararan iç ayna

Gözünüze gelen arkadaki araçların ışıklarından kurtulmak için elinizi direksiyondan kaldırma gereğini ortadan kaldıran kararma fonksiyonu kademesizdir ve gerekmediğinde normale dönüyor.

Otomatik kararan, pusulalı iç ayna

Bu ayna arkanızdan gelen otomobilin ışıklarını yansıtacak şekilde otomatik olarak ayarlanıyor. Gözlerinizi kamaştıracak ışık olmadığında, otomatik olarak normal ayarına dönüyor. Konumunuzu bulmanıza yardım etmek için de yönünüz sürekli olarak aynanın camında gösteriliyor.

Otomatik kararan iç ve yan aynalar

Gece sürüşlerinde en rahatsız eden şeylerden biri de diğer araçların farlarından gelen ışığın gözleri kamaştırmasıdır. Büyük boyutlardaki yan aynalarımız, arkanızdaki trafikten gelen parlamayı otomatik olarak kısan kromatik camdan üretildi. Aynalar, ışık şartlarını izlemek ve farlardan gelen parlamayı algılamak amacıyla bir iç sensöre sahip. Arkadan gelen parlama algılandığında, iç ve dış aynalar eşzamanlı olarak tam gerekli düzeyde karartılıyor. Parlamanın kaynağı ortadan kalktığında, cam otomatik olarak normal durumuna dönüyor. Diğer fonksiyonlar arasında, iç aynanın içine yerleştirilmiş opsiyonel pusula ve yan aynalarda yer aydınlatmasına ek olarak sinyal ışıkları yer alıyor.

Yer aydınlatmalı otomatik kararan yan aynalar

Dar park alanlarında zor durumda kalmamanız için, Volvo’nuz elektrikli katlanır yan aynalara sahip. Ayrıca arkadan gelen aracın farlarının gözünüzü almamasını sağlamak için, bir otomatik karartma fonksiyonu rahatsız edici ışık yansımasını azaltıyor. Kapı aynası otomatik karartma fonksiyonu iç aynanızda bulunanla aynı sensörü kullanır ve aynı şekilde arkadaki aracın farları fazla parlak olduğunda kararıyor. Bu da seyahatinizi geceleri daha güvenli ve rahat hale getiriyor. Araca yaklaşırken, her kapı aynasında bulunan kullanışlı ışıklar ön kapıların altını aydınlatıyor ve bu da çukurları ve potansiyel sorunları çok daha erken görebileceğiniz anlamına geliyor. Bu ışık size, özellikle karanlık park alanlarında geceleri ekstra güvenlik ışığı da sağlıyor.

Aydınlatmalı makyaj aynası

Güneşliğe takılan ayna, kapağını açtığınızda aydınlanır, rahat ve kullanışlıdır. Hem sürücü hem de ön yolcu için var.

Yer aydınlatmalı elektrikli katlanabilir yan aynalar

Araç örneğin park halindeyken ya araç yıkama makinesinden geçerken yan aynalarınızın hasar görmesini önlemek için, sol ve sağ ayna düğmelerine aynı anda basarak aynaları gövdeye doğru katlayabilirsiniz. Ayrıca otomobilin kilidini her açtığınızda ya da kapadığınızda otomatik olarak açılıp katlanacak şekilde ayarlanabilirler. Entegre yer aydınlatması, uzaktan kumandanızdaki yaklaşma ışığı düğmesiyle devreye sokularak, gece aracınıza veya aracınızdan giderken güvenliği artırıyor. Park etmeyi kolaylaştırmak için de, geri geri giderken yan aynalar otomatik olarak (ya da bir düğmeye basılarak) katlanıyor.

Elektrikli camlar, ön ve arka

Elektrikli cam düğmeleri kapı kol dayama yerlerinin üzerinde konforlu bir şekilde kullanılabilecek bir konumda bulunuyor. Ön camlar bir düğmeye kısa bir süre basarak ya da çekilerek komple açılabiliyor ve kapatılabiliyor. Küçük çocuklarla seyahat ediyorsanız arka camları da sürücü koltuğundan kilitleyebilirsiniz. Bu durumda, bir camın küçük bir elin üzerine kapanmasını engelleyen otomatik sıkışma önleyici de hoşunuza gidecek.

İç aydınlatma

Hem sürücü hem de yolcu tarafındaki giriş ışığı, araca girerken ayak boşluğunu aydınlatıyor. Ön okuma lambaları tavan konsoluna entegredir. Arka koltuk okuma ışıkları sürücüyü rahatsız etmemesi için tavandaki bir oyukta ve gölgeli bir şekilde yer alıyor. İç ışık kapılar kapandıktan sonra yavaş yavaş sönüyor ama kontak açılırsa ya da kapılar kilitlenirse hemen sönüyor.

Hıza duyarlı hidrolik direksiyon

Opsiyonel hıza duyarlı ve kademeli hidrolik direksiyon, sürüş sırasında ihtiyacınız olan servo yardımı miktarını düzenlemek için gelişmiş hıza duyarlılık teknolojisinden yararlanıyor. Otoyol hızlarında, direksiyon sert ve çabuk tepki veriyor. Park ederken ya da yavaş trafikte ise, direksiyon daha hafif ve daha az güç gerektiriyor. Direksiyon hassasiyeti aracınızın hızına göre otomatik ayarlanıyor ve SENSUS ekranında düşük, orta ve yüksek direksiyon gücü olmak üzere üç genel direksiyon hassasiyeti düzeyi seçebilirsiniz.

Elektrikli Park Freni (PPB)

Elektrikli Park Freni (PPB) dik bir yokuşta kalkışı kolaylaştırıyor. PPB düğmesine basın, aracı DRIVE ve birinci vitese geçirin ve kalkış yapın. PPB otomatik olarak devre dışı kalıyor.

Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS)

Yüksek hızlı bir otoyolda şerit değiştirdiğinizi düşünün. Aracınız zikzak çizmeye başlıyor; önce afallıyorsunuz, sonra da durumu anlıyorsunuz. Arka lastiklerinizden birisi inik ve biraz da şansla yol kenarına çekmeyi başarıyorsunuz. Bu dehşet verici bir senaryo ve her bir lastik supabına monte edilmiş sensörleri kullanan Lastik Basıncı İzleme Sistemi’ni (TPMS) geliştirmemizin nedenlerinden de biri. 30 km/saat veya üstü bir hızla gidiyorsanız ve lastiklerinizden herhangi biri inikse, size uyarıda bulunuyor.

Ön far ayarı

Ön far yükseklik ayarı sürücünün gösterge panelindeki bir düğmeyi çevirerek ön far açısını alçaltmasını ve yükseltmesini sağlıyor. Geceleyin araç tam yüklü kullanırken çok kullanışlı. Sadece halojen farlar için geçerlidir; Dual Xenon Aktif Viraj Farları otomatik olarak ayarlanıyor.

Elektrik prizi

Tünel konsolunun arka ucuna şık bir şekilde entegre edilen ek elektrik prizi, telefon şarj cihazı, dizüstü bilgisayar, bilgisayar oyunu konsolu, DVD oynatıcı ya da diğer taşınabilir elektronik cihazlar için elektrik sağlıyor.

İletişim
Bluetooth® araç kiti, entegre

Yoldayken bir adres bulmak, yön bulma sisteminde bir rota planlamak ve geldiğinizi bildirmek için cep telefonunuzu kullanmak mı istiyorsunuz? Araçtaki entegre Bluetooth® teknolojisi tüm bunları Bilgi/Eğlence sistemi üzerinden kablosuz şekilde yapmanıza ve ayrıca müzik de dinlemenize olanak sağlıyor. Sistem belli bir cep telefonu için ayarlandıktan sonra artık otomobile binerken telefonunuzu otomatik olarak tanıyor. Otomobile binip inerken, sistem otomatik olarak telefondan araç kitine ve tersine geçiş yapmanıza olanak tanıyor. High Performance, High Performance Multi Media ve Premium Sound Multi Media müzik sistemleri entegre bir Bluetooth® kiti sistemini içeriyor ve direksiyon simidi üzerindeki düğmeler ya da orta konsoldaki tuş takımını kullanarak telefonunuzu rahatça kullanmanıza olanak tanıyor. Telefon bilgileri orta konsolda multimedya ekranda gösteriliyor. RTI yön bulma sistemini seçtiyseniz, sesli kontrolü kullanarak aramalarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca, bir medya çalardan yüksek kaliteli müziği kablosuz olarak aktararak otomobilin müzik sisteminde dinleyebilirsiniz.

Bluetooth® kelime markası ve logoları Bluetooth SIG Inc.’e aittir ve Volvo Car Corporation tarafından bu markalar izin alınarak kullanılmaktadır. Diğer markalar ve ticari isimler sahiplerine aittir.

Yol ve Trafik Bilgisi (RTI)

Volvo’nun GPS’li RTI yön bulma sistemi otomobilinizle bütünüyle entegre. Hem sözlü yön bilgisi, hem de grafikli navigasyon sunuyor. TMC (Trafik Mesaj Kanalı) radyo veri yayınları yoluyla, RTI ayrıca yolda trafik sıkışıklığı olup olmadığını bildiriyor ve alternatif öneriyor. RTI entegre 7 inçlik (18 cm) sürücü bilgi ekranını kullanıyor ve direksiyon simidinden ya da uzaktan kumandayla kolayca kontrol ediliyor; her iki elinizi de direksiyon simidinde tutabilir ve dikkatinizi yola verebilirsiniz. Bazı ülkelerde, sesli kontrolü kullanarak da gideceğiniz yeri belirleyebilirsiniz. Son derece hızlı ve hassas olan RTI’de Avrupa’nın büyük bölümünün haritalarını içeren bir sabit disk bulunuyor. Yeni yolları ve ilgi çekici noktaları görebilmek için iki ücretsiz harita güncellemesini içeren MapCare programımıza katılabilirsiniz. Sadece High Performance Multi Media ya da Premium Sound Multi Media ile birlikte sunuluyor.

Müzik sistemi
Müzik sistemleri
Sensus Connect Premium Sound (7 inç ekran)

Bu en gelişmiş ses ve bilgi/eğlence sistemini size üstün bir müzik ve iletişim deneyimi sağlamak için tasarladık. Bu 5×130 Watt’lık sistem dokuz hi-fi hoparlöre, Subwoofer’a ve iç akustik özelliklere göre ses üretimini en iyi duruma getiren, Audyssey Laboratories’den MultEQ ses işlemcisi teknolojisine sahip. Dolby® Pro Logic® II surround sound her bir yolcuya göre çok iyi dengelenmiş bir ses deneyimi sunmaya yardım ediyor. En son otomobil eğlence, bağlantı ve navigasyon teknolojilerine erişim sağlamak için bu ses sisteminde yeni Sensus Connect çözümlerimiz bulunuyor ve entegre 7 inçlik ekranı İnternet bağlantılı bir bilgi ve eğlence merkezine dönüştürüyor. Otomobilinizin içinde İnternetten canlı olarak müzik yayını almak, DVD film ya da karasal kanalları izleme olanağına ek olarak, dış dünyayla bağlantıda kalmak için yeni olanaklara sahipsiniz. Size dünya çapında 80,000 istasyona sahip TuneIn İnternet radyosuna erişme olanağı sunuyor. Ayrıca sisteminizi yeni Sensus Navigasyon teknolojimize terfi edebilirsiniz. Ek olarak, belki de en önemlisi, Volvo’nuz gelecekteki web ve bulut tabanlı araç bilgi ve eğlence fonksiyonlarına bugünden hazır.

Opsiyonlar: Ayrı uzaktan kumanda, Dijital Müzik Yayını (DAB), dijital TV, Park Yardım Kamerası, Sensus Navigasyon.

Aksesuar: Arka Koltuk Eğlence Sistemi (RSE), Park Yardım Kamerası, ön kör nokta görüşü.

Dolby, Pro Logic ve çift D sembolü, Dolby Laboratories’in tescilli markalarıdır.

Sensus Connect High Performance Sound (7 inçlik ekran)

8 hoparlöre sahip 4×50 W High Performance müzik bileşenlerine ek olarak bu ses düzeyi entegre bir 7 inçlik multimedya renkli ekran sunuyor. Bu da Volvo’nuzu en son otomobil eğlence, bağlantı ve navigasyon teknolojileri için komple bir platforma dönüştürüyor. Otomobilinizin içinde İnternetten canlı olarak müzik yayını almak, DVD film ya da karasal kanalları izleme olanağına ek olarak, dış dünyayla bağlantıda kalmak için yeni olanaklara sahipsiniz. Yeni Volvo Sensus Connect çözümlerimiz ön panelinizdeki 7 inçlik ekranı İnternet bağlantılı bir eğlence merkezine dönüştürüyor ve size dünya çapında 80,000 istasyona sahip TuneIn İnternet radyosuna erişme olanağı sunuyor. Ayrıca sisteminizi yeni Sensus Navigasyon teknolojimize terfi edebilirsiniz. Ayrıca, belki de en önemlisi, Volvo’nuz gelecekteki web ve bulut tabanlı araç bilgi ve eğlence fonksiyonlarına bugünden hazır.

Opsiyonlar: Ayrı uzaktan kumanda, Dijital Müzik Yayını (DAB), dijital TV, Park Yardım Kamerası, Sensus Navigasyon.

Aksesuar: Arka Koltuk Eğlence Sistemi (RSE), Park Yardım Kamerası, ön kör nokta görüşü.

Performance müzik sistemi

CD/MP3 çalar, radyo, AUX girişi ve altı hoparlörlü konsola entegre 4x25W ses sistemi, göründüğü kadar da iyi bir ses veriyor. Panele entegre 5 inç’lik renkli ekranla kullanımı kolay ve size tam kontrol sağlıyor.

Opsiyonel donanım: Direksiyon simidinde entegre düğmeler.
Aksesuar: Bluetooth® araç kiti ile cep telefonundan müzik sistemine müzik yayını.

High Performance ses sistemi (5 inç ekran)

Bu güçlü ve çok yönlü 4x50W ses sistemi Bluetooth® ve USB/iPod® bağlantısı gibi gelişmiş medya teknolojilerine sahip. Sekiz adet hoparlörün her biri mükemmel ses iletimi ve yüksek güç için üretildi; üstün kalitede bir ses üretiyor. Gösterge paneline entegre edilmiş 5 inçlik (16 cm) renkli ekran ses sistemini rahat bir şekilde kontrol etmenizi sağlıyor.

Opsiyonel donanım: Dijital Yayın (DAB), Park Yardım Kamerası (PAC)

High Performance Multi Medya sistemi

High Performance müzik bileşenlerinin hassas ses kalitesine ek olarak bu müzik düzeyinde entegre 7 inçlik (18 cm) multimedya renkli ekran sunuluyor. Volvo’nuzu en son araç eğlence, iletişim ve yön bulma teknolojisi için komple bir platform haline dönüştürüyor. Örneğin, otomobil dururken DVD film ya da karasal TV yayınlarını izleyebilirsiniz. Bluetooth ve iPod bağlantısı da sisteme ek bir çok yönlülük katıyor.

Opsiyonel donanım: Ayrı uzaktan kumanda, Dijital Veri Yayını (DAB), dijital TV, Park Yardım Kamerası, RTI navigasyonu, Volvo On Call.

Aksesuar: Rear Seat Entertainment (RSE), Park Yardım Kamerası, ön kör nokta görüntüsü.

Premium Sound Multi Media sistemi:

Bu en gelişmiş müzik ve bilgi/eğlence sistemini size üstün bir müzik ve iletişim deneyimi sunacak şekilde tasarladık. 5×130 Watt’lık bu sistemde on iki yüksek performanslı (hi-fi) hoparlör ve Audyssey Laboratories’in ses üretimini iç akustiğe göre en iyi duruma getiren MultEQ ses işlem teknolojisi bulunuyor. Dolby® Pro Logic® II surround sound her yolcu için iyi dengelenmiş bir müzik deneyimi sağlamaya yardım ediyor. Gelişmiş araç eğlence, iletişim ve yön bulma (navigasyon) teknolojisine erişim sağlamak için bu sistem ayrıca çeşitli dosya türleri ve cihazlarla uyumlu ve Bluetooth® bağlantısı ve entegre bir 7 inçlik multimedya ekranına da sahip. Örneğin, otomobil dururken DVD film ya da karasal TV yayınlarını izleyebilirsiniz ve aynı zamanda çok güzel bir ses kalitesine sahip olabilirsiniz.

Opsiyonel donanım: Ayrı uzaktan kumanda, Dijital Veri Yayını (DAB), dijital TV, Park Yardım Kamerası, RTI navigasyonu, Volvo On Call.

Aksesuar: Arka Koltuk Eğlence Sistemi (RSE) çift ekran, Park Yardım Kamerası, ön kör nokta görüntüsü.

Dolby, Pro Logic, ve çift D sembolü, Dolby Laboratories’in tescilli markalarıdır.

Müzik donanımı
MP3 uyumluluğu

Volvo’nuzda MP3 dosyalarını dinlemenin çeşitli yolları var. CD çalar çeşitli müzik dosya formatlarıyla uyumlu. MP3 çalarınızı müzik sistemine bağlamak isterseniz, ön orta kol dayama yerinin arkasındaki saklama gözünde standart bir yardımcı ses girişi (AUX) bulunuyor. Ses kolay bir şekilde direksiyon simidinden ya da orta konsoldan kontrol ediliyor. High Performance, High Performance Multi Media ya da Premium Sound Multi Media müzik sistemini seçerseniz, iPod®, MP3 çalar ya da USB cihazınızı müzik sistemiyle bütünüyle entegre etmenize olanak tanıyan bir USB girişi var. Çalma listeleri, şarkılar ve sanatçılar orta konsolda net bir şekilde görüntülenirken, müzik çalarınız aynı anda şarj olur.

iPod, Apple Computer Inc.’in tescilli markasıdır.

Müzik yayını

Entegre Bluetooth® teknolojisi kablosuz bağlantıya ve müzik dosyalarının yayınlanmasına olanak tanıyor. Bluetooth® uyumlu telefonunuzla müzik sistemine bağlanın ve telefonunuzdaki müzik dosyalarını dinleyin. Şarkılar ve sanatçılar entegre renkli ekranda gösteriliyor. High Performance, High Performance Multi Media veya Premium Sound Multi Media müzik sistemlerinde sunuluyor.

Direksiyon simidi kumandaları

Ellerinizi direksiyondan kaldırmadan sesi düzeyini, radyoyu ayarlayabilir, önceki ya da sonraki şarkıyı seçebilirsiniz. Aydınlatmalı düğmeler ve sezgisel kullanım için opsiyonel kaydırma tekeri kumandasıyla, şarkı listelerinizi kaydırıp şarkıyı seçmek için basmanız yeterli.

Premium Sound hoparlör

Premium Sound sistemindeki on iki gelişmiş (high-end) hoparlöre güç 5×130 Watt’lık dijital amfi tarafından sağlanıyor. Her bir ön kapıda ayrı frekanslar için üç hoparlör bulunuyor; bas, orta frekans ve tiz. Arka kapılarda da benzer bir düzenleme var. Her bir hoparlör diğerleriyle uyum sağlamak için kendi çapraz filtresine sahip. En son nesil Dolby® Pro Logic® II surround sound, merkezi hoparlörleri (bas ve tiz) ve bir ses işlemcisini kullanarak gerçekçi bir ses oluşturuyor ve otomobilde oturan herkes için doğal bir ses duygusu oluşturuyor. Dijital D sınıfı amfi yeni teknolojisi sayesinde son derece yüksek verimliliğe sahip ve en az miktarda akımla maksimum müzik gücünü üretiyor.

Digital Ses Yayını (DAB)

Araç üstü dijital radyoyla, Avrupa’da dijital radyo standardı olan Dijital Ses Yayınını (DAB) dinleyebilirsiniz. DAB yayını bulunan ülkelerde daha fazla radyo kanalına, daha iyi yayın kalitesine ve CD’ye yakın kalitede sese sahip olacaksınız. High Performance, High Performance Multi Media ve Premium Sound Multi Media ile sunuluyor.

Eğlence
Dijital TV alıcısı

Aracınızda olsanız bile sevdiğiniz TV programını kaçırmayın. High Performance Multimedya ya da Premium Sound Multimedya sisteminizi bu dijital TV alıcısıyla tamamladığınızda, karasal TV yayınlarını araçla yolculuk etmediğiniz zamanlarda entegre 7 inçlik ekranda izleyebilirsiniz. Dijital TV opsiyonel uzaktan kumandayla rahatça kontrol ediliyor ve sadece RTI ile birlikte sunuluyor.

Elektrik prizi

Tünel konsolunun arka ucuna şık bir şekilde entegre edilen ek elektrik prizi, telefon şarj cihazı, dizüstü bilgisayar, bilgisayar oyunu konsolu, DVD oynatıcı ya da diğer taşınabilir elektronik cihazlar için elektrik sağlıyor.

Giriş Özellikler ve Donanım Aksesuarlar Teknik Bilgiler Broşürler ve Dosyalar
ÖZELLİKLER VE SEÇENEKLER

Volvo S60’ı bu kadar özel kılan bütün ayrıntılara; teknik özelliklerinden, size özel bir otomobil tasarlamanızı sağlayacak aksesuarlara kadar tüm detaylara bir göz atın!

İç tasarım
Tekstil döşeme
Mellbystrand Kömür döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm (3001)

Döşeme: Kömür
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Tekstil/T-Tec döşeme
Tylösand Kömür/Siyah döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3661)

Döşeme: Kömür/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Tylösand Kömür/Siyah döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3601)

Döşeme: Kömür/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Deri Comfort döşeme
Siyah Comfort Deri, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3761)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Siyah Comfort Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3701)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Açık Bej Comfort Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (376P)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Açık Bej Comfort Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (370P)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Açık Bej

Açık Bej Comfort Deri döşeme, Kumtaşı Bej iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (3712)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Kumtaşı Bej
Tavan: Açık Bej

Deri Sport döşeme
Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3361)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3301)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Çelik Grisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (336R)

Döşeme: Çelik Grisi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Çelik Grisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan (330R)

Döşeme: Çelik Grisi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Kayın Kahverengisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3363)

Döşeme: Kayın Kahverengisi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Kayın Kahverengisi/Siyah Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Quartz tavan kaplaması (3303)

Döşeme: Beechwood Kahverengi/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Quartz

Açık Bej Sport Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (336P)

Döşeme: Açık bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Açık Bej Sport deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (330P)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Açık Bej

Açık Bej Sport Deri döşeme, Kumtaşı Bej iç bölüm, Açık Bej tavan kaplaması (3312)

Döşeme: Açık Bej
İç bölüm: Kumtaşı Bej
Tavan: Açık Bej

R-Design Nubuk Tekstil/Delikli Deri döşeme
R-Design Kömür rengi Nubuk Tekstil/Delikli Deri döşeme, Antrasit Siyah iç bölüm, Kömür tavan kaplaması (3R60)

Döşeme: Kömür/Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Sadece R-Design.

R-Design Deri/Delikli Deri Döşeme
R-Design Siyah Deri/Delikli Deri döşeme, Antrasit Siyah kabin, Kömür tavan kaplaması (3T60)

Döşeme: Siyah
İç bölüm: Antrasit Siyah
Tavan: Kömür

Sadece R-Design.

Direksiyon simitleri
Deri kaplı direksiyon simidi, Siyah

Deri kaplı direksiyon simidi, İpeksi Metal kaplamalı Kömür rengi

Seçenek: Isıtmalı direksiyon simidi

Deri kaplı direksiyon simidi, ipeksi metal kaplamalı ve direksiyondan vites kumandalı, kömür

Düz şanzımanlar için değildir.

Seçenek: Isıtmalı direksiyon simidi

Deri kaplı direksiyon simidi, Kömür/Açık Bej, İpeksi Metal kaplama

Seçenek: Isıtmalı direksiyon simidi

Deri kaplı direksiyon simidi, İpeksi Metal kaplama ve Direksiyondan vites kumandalarına sahip, Kömür/Yumuşak Bej

Düz şanzımanlar için değildir.

Opsiyon: Isıtmalı direksiyon simidi

R-Design deri kaplı spor direksiyon simidi, İpeksi metal kaplamalı Kömür rengi

Benzersiz üç kollu tasarımıyla, deri kaplı R-Design direksiyon simidi aracınızın görünüşüne sportif ve farklı bir hava katıyor. Belirgin baş parmak destekleri ve kalın simidiyle, direksiyon simidi dinamik sürüş için mükemmel bir kavrama sunuyor. R-Design direksiyon simidi, Volvo’nuza daha da sportif bir görünüş kazandırmak için R-Design logosu taşıyor. İpeksi metalden bir dekor paneliyse bir yüksek teknoloji havası katıyor.

(R-Design’da standart)

Vites kolu topuzları
Deri kaplı vites kolu topuzu, Siyah, düz

Aydınlatmalı deri kaplı vites kolu topuzu, Kömür, Geartronic

Delikli deri kaplı vites kolu topuzu, Kömür, düz

(R-Design’da standart)

Kaplamalar
Kömür kaplama

Parlak Grafit kaplama

Urbane Ahşap kaplama

Desenli alüminyum kaplama

R-Design Alüminyum kaplama

R-Design’da standart.

Inscription Koyu Ceviz kaplama

Paspaslar
Tekstil paspaslar, Siyah

Tekstil paspaslar, Mocca Kahve

R-Design paspaslar

R-Design yer paspasları, Volvo’nuzun dinamik görünüşünün sportif ve son derece pratik tamamlayıcılarıdır. Yüksek kaliteli bu tekstil paspasların alt yüzeyleri kauçuk ve bu da onları su geçirmez yapıyor.

Paspaslar, hem Volvo’nuzu kişiye özel hale getiriyor hem de kabin içini kir ve sudan korumanın şık bir yolu. Paspasların kabarık kumaşı, hem konfor hem de özel bir görünüm sağlayan sağlam ve zor aşınan bir malzemeden üretildi.

Kauçuk paspaslar, Siyah

Kauçuk paspaslar, Mocca Kahve

Tünel paspası

Arka koltuk tünelinin üzerine yerleştirilen bu kauçuk paspas Volvo’nuzun orijinal halısını koruyor; özellikle arka koltukta üç kişi oturduğunda. Kauçuk paspaslarla aynı renkte.

Diğer iç tasarım
İç Aydınlatma

İyi aydınlatma, doğru ortamı yaratmanın anahtarıdır. Bu durum, eviniz için olduğu kadar aracınız için de geçerlidir. Yeni opsiyonel İç Aydınlatma paketi, gece bulmak istediğiniz her türlü özelliği aydınlatır. Gelişmiş bir beyaz ışık, sizi asla karanlıkta el yordamıyla bardak tutucu aramak veya kapı ceplerini karıştırmak zorunda bırakmaz. Tasarımcılarımız, “Genel etki, tıpkı soğuk bir gecedeki sıcak bir İsveç evi gibi son derece sıcak ve keyifli.” diyor. Renk teması, gösterge tablosu ve aracın diğer bölümlerindeki arkadan aydınlatmalı beyaz düğmelerle güzel bir uyum sağlıyor. İç aynanızdaki opsiyonel pusula bile aynı şık beyaz tonda ışık sunuyor.

Spor pedallar

Volvo’nuz için daha da bireysel ve sportif bir görünüş yaratmanıza yardımcı olmak için, R-Design spor pedallar bir motor sporları havası katıyor. Pedallar fırçalanmış alüminyum ve kauçuk kaplamalı görünümleriyle aracın sportif, tarzına daha da ayrıcalık katıyor. (R-Design’da standart).

R-Design iç tasarım

Üstün R-Design öğeleri arasında şunlar yer alıyor; spor koltuklar, R-Design döşeme, ön koltuklarda R-Design logosu işlemesi, üç kollu perfore deri kaplı ve metal R-Design amblemli direksiyon simidi, deri kaplı spor vites kolu, spor paspaslar, spor pedallar, mavi zeminli saat tipi spor göstergeler ve R-Design iç dekor kaplamaları.

R-Design Adaptif Dijital Ekran

Özel mavi renk temasıyla R-Design ekran, aracınıza direksiyona her geçişinizde hissedeceğiniz sportif bir hava katıyor. Seçim yapabileceğiniz üç mod bulunuyor: Performance etkileyici ve büyük bir devir saatine sahip, Eco yakıt açısından verimli ve çevre bilincine sahip bir sürüş sağlıyor, Elegance ise klasik standart ayar. Ruh haliniz ve sürüş tarzınıza bağlı olarak bu modlar arasında anlık geçişler yapabilirsiniz.

R-Design Eşik kaplamaları

R-Design eşik kaplamaları bir nebze daha zerafet katıyor. Bu alüminyum ayrıntılar, kapılardan biri her açıldığında fark edilecek şık bir seçenek.

R-Design siyah tavan döşemesi

Sadece R-Design.

Dış tasarım
Dış renkler
614 Buz Beyazı

R-Design için de mevcuttur.

707 Inscription Kristal Beyaz İnci

R-Design için de mevcuttur.

612 Kırmızı

R-Design için de mevcuttur.

702 Flamenko Kırmızı metalik

619 Rebel Mavi

R-Design için de mevcuttur.

711 Açık Gümüş metalik

477 Inscription Parlak Gümüş metalik

R-Design için de mevcuttur.

704 Parlak Bakır metalik

R-Design için de mevcuttur.

484 Denizkabuğu metalik

492 Asil Gri metalik

R-Design için de mevcuttur.

713 Performans Mavi metalik

R-Design için de mevcuttur.

498 Hazar Mavi metalik

452 Siyah Safir metalik

R-Design için de mevcuttur.

487 Inscription Kor Siyah metalik

Işıltılı metalik, ışığa ve bakış açısına bağlı olarak siyahtan kahverengiye dönüyor.

019 Siyah

Jantlar
Inscription Bor 19 inç jant, Elmas Kesim/Demir Taş mat, 8×19

19 inç alaşım jant.

Inscription Bor 19 inç jant, Elmas Kesim/Tech Parlak Siyah, 8×19

19 inç alaşım jant.

Ixion II 19 inç jant, Elmas Kesim/Mat Siyah, 8×19

Yeni R-Design 19 inç Ixion II alaşım jantlarımız, Volvo’nuza daha da dinamik bir görünüm sağlayan, sportif ve çarpıcı bir tasarıma sahip.

Ixion 18 inç jant, Elmas Kesim/Koyu Gri, 8×18

18 inç alaşım jant. (R-Design’da standart)

Titania 18 inç jant, Elmas Kesim/Siyah, 8×18

18 inç alaşım jant.

Sleipner 18 inç jant, Siyah Krom, 8×18

18 inç alaşım jant.

Ymir 18 inç jant, Açık Gri Mat

Dövme hafif alüminyum jant.

Sadia 17 inç jant, Gümüş, 8×17

17 inç alaşım jant.

Pandora 17 inç jant, Gümüş, 7×17

17 inç alaşım jant.

Oden 16 inç jant, Gümüş, 7×16

16 inç alaşım jant.

16 inç kapaklı çelik jant, 7×16

Gövde tasarımı
Yuvarlak egzoz çıkışları

Yüksek performanslı görünüm elde etmek için, benzersiz krom kaplamalı kısa egzoz çıkışları Volvo’nuzun dinamik karakterini güçlendiriyor.

Çift entegre egzoz ucu

Yeni Volvo’nuzu özenle üretilmiş entegre egzoz uçlarıyla birlikte sipariş edebilirsiniz. Bunlar, motor çalışma sıcaklığına ulaştığında boru sistemi 25mm genişlese bile mükemmel bir şekilde yerlerinde kalıyor. Gerçek İskandinav hassas mühendisliği işte budur.

R-Design Dış tasarım

Spor şasi sayesinde alçaltılmış gövde, daha geniş hava girişlerine sahip R-Design ön bölüm, yeni R-Design amblemi ve parlak siyah şeritli Tech Mat Siyah ızgara, İpeksi Metal yan ayna kapakları ve cam çıtaları, benzersiz çift egzoz borulu eşsiz yeni arka difüzör, R-Design logolu eşik kaplamaları, Mat Siyah Elmas Kesimli Ixion 8×18 inç alüminyum jantlar ya da yeni 19 inç Ixion II jantları içeren çekici R-Design tasarımını hemen fark edeceksiniz.

Bagaj kapağı spoyleri

Bu abartısız renk koordineli arka spoyler, aracın sportif görünüşünü daha da güçlendiriyor. (Standart T6)

R-Design Arka difüzör

S60’ın sportif ve dinamik görünüme katkıda bulunan benzersiz bir difüzör. Otomobilin yüksek hız özelliklerinin daha da dengeli olmasının sağlamak için geliştirildi. (R-Design’da standart)

Sportif egzoz uçları ve ipeksi metal kaplamalı tasarım ayrıntılarına sahip R-Design Egzoz sistemi.

Özel olarak tasarlanmış çift spor egzoz uçlu ikili bir egzoz sistemi ve otomobilin sportif karakterini daha da güçlendiren ipeksi metal kaplamalı tasarım ayrıntıları. Çift spor egzoz ucu her bir tarafta yer alıyor (R-Design’da standart)

R-Design Yan ayna kapakları, ipeksi metal

İpeksi metal yüzey kaplamalı farklı yan ayna kapakları (R-Design’da standart)

Giriş Özellikler ve Donanım Aksesuarlar Teknik Bilgiler Broşürler ve Dosyalar
ÖZELLİKLER VE SEÇENEKLER

Volvo S60’ı bu kadar özel kılan bütün ayrıntılara; teknik özelliklerinden, size özel bir otomobil tasarlamanızı sağlayacak aksesuarlara kadar tüm detaylara bir göz atın!

Bagaj bölümü
Katlanabilir 60/40 ikiye bölünmüş arka koltuk

Ergonomik olarak tasarlanmış arka koltuklar uzun yolculuklarda vücuda iyi destek sağlıyor. Hem eşya hem de yolcu taşımanız gerektiğinde, ikiye bölünmüş arka koltuğun bir bölümünü yatırmanız yeterli.

Düz yatırılabilen ön yolcu koltuğu

Volvo’nuzun içinde çok uzun eşyaları taşıyabilmeniz için, ön yolcu koltuğunun arkalığı opsiyon olarak düz bir şekilde yatırılabiliyor. Spor koltuklarla birlikte mevcut değildir.

Alışveriş çantası tutucusu

Bagaj tabanındaki alışveriş çantaları ya da diğer yükler, çengeller ve elastik bir kayış ile sabitleniyor. Kullanılmadığında, tabana gizleniyor.

Yük kapakçığı, arka koltuk

Yükleme kapakçığı, kayak gibi uzun ve çok yer kaplayan eşyaların taşınmasına olanak tanıyor ve bunlar arka koltukların arasından geçirilebiliyor.

Bagajda elektrik prizi

Bagaj bölümüne eklenen 12 Volt elektrik prizi ile elektrikli bir cihazı kolaylıkla aracın elektrik sistemine bağlayabilirsiniz.

Yük sabitleme
Eşya tutturma gözleri

Yük güvenliği sistemimizin bir parçası olan bu gözler, eşya sabitleme kayışları ya da elastik bagaj ağıyla eşyaların bagaj tabanına tutturulmasına yardım ediyor.

Giriş Özellikler ve Donanım Aksesuarlar Teknik Bilgiler Broşürler ve Dosyalar
ÖZELLİKLER VE SEÇENEKLER

Volvo S60’ı bu kadar özel kılan bütün ayrıntılara; teknik özelliklerinden, size özel bir otomobil tasarlamanızı sağlayacak aksesuarlara kadar tüm detaylara bir göz atın!

Motorlar
Dört silindirli direkt enjeksiyonlu benzinli turbo motor (T4)

Mühendislerimize net ve basit bir talimat verdik: bize düşük yakıt tüketimi, düşük CO2 emisyonu ve her araç kullanıcısının yüzünden gülümsemeye yol açacak performansa sahip küçük hacimli hafif bir motor geliştirin. Onlar da geliştirdi; turboya sahip 180 beygir gücündeki dört silindirli 1.6 litrelik doğrudan enjeksiyonlu bu benzinli motor, iyi tepki veren karakteri düşük yakıt tüketimiyle birleştiriyor. Direkt yakıt enjeksiyonu tekniği sayesinde CO2 emisyonları ve yakıt tüketimi azalıyor, turbo ise bu küçük hacimli motoru her türlü sürüş durumunda başarılı olabilecek güç ve tork ile besliyor. Motor hafif olduğu için de, virajlı yollarda dinamik bir sürüş sağlanıyor. Volvo’nun yenilikçi motor freni enerjisi geri kazanımı, size yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu daha da azaltmanızda yardımcı oluyor. T4, otomatik ve düz fonksiyonlara sahip çift debriyajı altı vitesli bir şanzıman olan Powershift ile ve beyaz harfli yepyeni piyano siyahı kaplamalı vites koluyla sunuluyor.

Dört silindirli turbodizel motor (D2)

Üstün bir yakıt ekonomisi ve ultra düşük CO2 emisyonu düşündüğünüzde, performanstan ödün vermek zorunda olduğunuzu varsaymanız normaldir. Bizse, 115 beygirlik 1.6 litre D2 turbodizelimizi buna gerek kalmayacak şekilde ürettik. Birinci sınıf düşük devir torkuyla, rahat ama oldukça güçlü bir performans veriyor. Ayrıca, motor hafif ve bu da sürüşün seri ve tatmin edici olmasını sağlıyor. Motor, Start/Stop teknolojisinin yanı sıra motor freni enerjisi geri kazanımına da sahip ve bu da mükemmel yakıt verimliliği ve düşük CO2 atığı düzeyine katkıda bulunuyor. D2, altı vitesli düz şanzıman ya da otomatik ve düz fonksiyonlara sahip çift debriyajlı altı vitesli bir şanzıman olan Powershift ile sunuluyor.

Beş silindirli turbodizel motor (D4)

Güç, harika bir sürüş deneyimi ve üstün bir yakıt verimliliğinin tümünün tek bir motor tarafından sağlanmaması için bir neden göremiyoruz. Beş silindirli motor, daha büyük ve daha ağır olan bir V6 motora benzeyen sarsıntısız bir şekilde çalışıyor. Rölantinin çok da üzerinde olmayan motor devirlerinde sağlanan etkileyici miktardaki tork, rahat, esnek ve atak performansın kaynağını oluşturuyor. Üstün bir sürüş deneyimi sunmasına karşın, bu yakıt verimliliği ya da CO₂atıkları pahasına gelmiyor; bir dizi teknik değişiklik D4’ü sınıfının yakıt açısından en verimli motorlarından biri yapıyor. D4, yakıt tasarrufu ve düşük CO₂emisyonu sağlayan motor freni enerjisi geri kazanımı ve Volvo’nun Start/Stop teknolojisini de içeriyor. D4, otomatik ve düz fonksiyonlara sahip Geartronic otomatik şanzımanla sunuluyor.

Beş silindirli turbodizel motor (D5 AWD)

Bu motoru, daha da fazla güç ve performans isteyen, ama yakıt açısından verimli bir motordan da vazgeçmeyen Volvo sürücüleri için ürettik. Bu 2.4 litrelik beş silindirli motor, daha büyük ve daha ağır olan bir V6 motora benzeyen sarsıntısız bir şekilde çalışıyor. Ayrıca çift ardıl turboya sahip; küçük turbo düşük devirlerde neredeyse gecikmesiz tepki sağlarken, büyük turbo devir yükseldikçe devreye giriyor. Bu turbolar, tüm devir aralığı boyunca esnek ve tepkili bir güç sağlanmasına yardım ediyor. Otomatik şanzımanla, 1500 d/d kadar düşük devirlerden itibaren üretilen son derece cömert 440Nm’lik tork, D5’e rahat ama etkili bir performans karakteri kazandırıyor. Bu da, özellikle 80-120 km/s’lik hız aralığında hızlı ve güvenli sollama için oldukça kullanışlı bir özellik. D5 harika bir sürüş deneyimi sunmasına karşın, bunu yakıt verimliliği veya CO2 emisyonu pahasına yapmıyor. Yeni piyano siyahı kaplamalı bir vites koluna sahip olan sportif ayarlı Geartronic otomatik şanzımanla sunuluyor. Sürüş dinamiğini daha da artırmak için, Anında Çekiş Özellikli, Dört Tekerlekten Çekiş sistemini de içeriyor.

Şanzıman
Altı vitesli düz şanzıman

Maksimum sürüş zevki için, altı vitesli düz şanzıman rahat ve hassas vites geçişleriyle canlı bir sürüş sağlıyor. Altıncı vites rahat bir sürüş, daha iyi yakıt ekonomisi ve otoyolda daha düşük CO2 emisyonu sunuyor. Ve debriyajın yumuşak hareketi de kendinizden emin ve konforlu bir şekilde hareket etmenize olanak tanıyor.

Altı vitesli Geartronic otomatik şanzıman

Karavan çekerken, yoğun trafikte ilerlerken ya da uzun bir yola çıkarken rahat edebileceğiniz bir otomobilinizin olması güzel olmaz mıydı? Aslında olabilir. Altı vitesli Geartronic ile bütün koşullarda kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Beyaz harfli piyano siyahı kaplamalı yepyeni vites koluyla, bu şanzıman ihtiyacınız olduğu anda manuel moda hemen geçebilen, çabuk tepki veren bir otomatik. Motora bağlı olarak, Geartronic şanzıman aktif sürüş için bir spor ayara da sahip; bu özellik devreye sokulduğunda, vites kutusu gaza daha çabuk tepki veriyor ve hızlanma sırasında daha yüksek motor devirlerine olanak sağlıyor.

Altı vitesli Powershift şanzıman

Daha az enerji kullanarak daha yüksek performans: imkansız mı? Geleneksel bir otomatikten yüzde 7 daha az yakıt tüketen Powershift çift debriyajlı altı vitesli otomatiğimizle değil. Beyaz harfli piyano siyahı kaplamalı yepyeni vites koluna sahip bu iyi tepki veren otomatik şanzıman, vitesleri anında değiştiriyor, torku kesintisiz iletiyor ve istediğiniz zaman elle de vites değiştirebiliyorsunuz.

Direksiyonda vites kolları

Otomobil kullanmaktan zevk alıyorsanız, otomatik şanzımanlı araçlarda direksiyon simidindeki vites kolları size daha keyifli bir sürüş sağlayacak. Bu sistem elle daha hızlı ve daha hassas vites geçişlerine olanak tanıyor. Ayrıca sizi ellerinizi direksiyon simidinden çekmek zorunda bırakmayarak, her zaman aracınızın kontrolünü yüzde 100 elinizde tutmanıza olanak sağlıyor. (Sadece 3 kollu direksiyon simidiyle birlikte)

Start/Stop teknolojisi

Dünyadaki her trafik ışığında, her araç motorunu durdursa ne kadar enerji tasarruf edilebileceğini düşünün… Start/Stop teknolojimiz de aynen bunu yapıyor. Motorumuz ısındıktan sonra, aracı durdurup vitesi boşa alıp debriyajdan ayağınızı çektiğinizde motor otomatik olarak duruyor. Debriyaja bastığınız anda motor yeniden çalışıyor ve gitmeye hazır oluyorsunuz. Bu da turbodizellerimizin ve 1.6 litrelik benzinli turbo motorlarımızın (düz şanzıman) çoğunda yakıt tüketimi ve CO2 atıklarını % 8’e varan oranda azaltıyor. Ek akü sayesinde bütün bilgi/eğlence ve konfor sistemleri motor kapalıyken normal bir şekilde çalışıyor. Start/Stop sistemi orta konsoldaki bir düğmeye dokunularak devre dışı bırakılabiliyor ve 0° ile 30°C arasındaki hava sıcaklıklarında devrede kalıyor.

Fren enerjisi geri kazanımı

Enerjinin avantajından yararlanın. Araç vitesteyken gaz pedalını her bıraktığınızda, normalde boşa harcanan fren enerjisi aküye geri besleniyor. Bu sayede alternatörün ortalama yükü azalıyor ve yüzde 2-3 oranında daha az yakıt tüketiliyor; yakıt tasarrufuna ve düşük CO2 atıklarına değerli bir katkı.

Dört Tekerlekten Çekiş

Gelişmiş Dört Tekerlekten Çekiş teknolojisi, Anında Çekiş özelliğiyle, bütün yol yüzeylerinde, her türlü hava koşulunda sürüş dengesini ve çekişi iyileştirmeye yardım ediyor. Sürekli olarak tekerleklerin hızını, gaz kelebeğini, motor torkunu, motor devrini ve frenleri izleyen elektronik bir işletim sistemine sahip. Sürüş koşulları değiştikçe, en iyi çekişe sahip tekerleklere en fazla güç aktarılıyor. Lastiklerden biri çekişi kaybettiğinde, o tekerleğe aktarılan güç azaltılıyor ve güç, anında yere daha sağlam basan diğer tekerleğe aktarılıyor.

Yokuş Kalkış Desteği

Yokuş Kalkış Desteği, ayağınızı fren pedalından çekip gaz pedalına koyarken otomatik olarak fren basıncını sürdürüyor ve böylece yokuşta kalkış yaparken asla geriye kaymaz ya motorunuzu stop ettirmezsiniz. Yokuş Kalkış Desteği geri viteste de çalışıyor.

Şasi ve Direksiyon
Devrilme Koruma Sistemi (ROPS)

Bir devrilme durumunda yolcuları korumaya yardım etmek için, Volvo’nun ROPS’si, aracın yana yatma açısını izleyen bir sensör tarafından devreye sokuluyor. Devrilme durumunda, emniyet kemeri gergileri yolcuları daha da güvenli bir şekilde yerlerinde tutmak için her koltukta devreye giriyor. Aynı zamanda, ikincil darbelere karşı koruma sağlamak için Perde Hava Yastığı (IC) da açılıyor.

Elektrikli hidrolik direksiyon

Bu elektrikli hidrolik kremayer direksiyon yakıt tasarrufu sağlıyor ve talimatlarınıza hassas ve sezgisel bir şekilde tepki veriyor. Direksiyon başında her hızda çabuk tepki veren ama sert bir direksiyon sahip olacaksınız. Ayrıca direksiyon özelliklerini ve güç desteğini sürüş ihtiyaçlarınıza ya da tercihlerinize uyacak şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz: City (Şehir), Highway (Otoyol) ya da Sport ayarlarını seçebilir ve her bir durum için en iyi ayarın tadını çıkarabilirsiniz.

Şasi

Volvo’nuzun hizmet ömrü boyunca pürüzsüz, hızlı otoyollar, çukurlar ve buzlanmadan kaynaklanan bozukluklarla dolu yan yollar, sarsıntılı çakıl yollar ve kıvrıla kıvrıla çıkan dar dağ yollarıyla karşılaşacaksınız. Bu yüzden de mühendislerimiz, hayal edilebilecek her türlü yol yüzeyi (ve muhtemelen hayal bile edemeyeceğiniz birkaç yol yüzeyi) üzerinde on binlerce saat test yaptı. Sonuç ise, mükemmel hakimiyet ve üstün bir sürüş kalitesinden ödün vermeden, karşılaşabileceğiniz en kötü şartlarla bile başa çıkabilen gelişmiş bir süspansiyon düzeni oldu. Volvo’nuzun sert gövdesi ve düşük ağırlık merkezi sayesinde süspansiyon da işini en iyi şekilde yapabiliyor. Ön ve arka süspansiyon, dengeli bir frenleme ve keskin bir viraj kabiliyeti için uyum içinde de çalışıyor. Viraja girdiğinizde, istenmeyen bir arkadan dışa savrulmayı önlemek için arka tekerlekler de hafif bir dönme hareketi yapıyorlar. Şasi üç farklı tipte sunuluyor: konforlu ama yine de iyi tepki veren bir sürüş için KONFOR ŞASİ, daha dinamik bir sürüş deneyimi için ALÇALTILMIŞ SPOR ŞASİ ve Konfor, Spor ya da Gelişmiş olmak üzere farklı sürüş ayarları arasında geçiş yapmanıza olanak sağlayan FOUR-C AKTİF ŞASİ.

R-Design Spor şasi

Daha da sürücüye odaklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, S60’ınızda daha önce sadece R-Design modelinde sunulan R-Design Spor Şasiye sahip olabilirsiniz. 15 mm alçaltılan şasi, hem algısal hem de fiziksel olarak farklı. Denge çubukları, arka amortisörler (tek borulu tipte), % 15 daha sert yaylar, daha seri direksiyon, ön yaylanma kolu desteği ve daha birçok parça yola yapışan bir kontrol sağlamak için sportif olarak ayarlandı.

Four-C (Sürekli Kontrollü Şasi Kavramı)

Four-C aktif şasi birbirinden belirgin bir şekilde farklı üç farklı sürüş ayarı sunuyor: Konfor, Spor ve İleri Spor. Hangisini seçerseniz seçin, bu teknoloji otomobili, yolu ve sürücüyü saniyede 500 defa sıklıkla izliyor ve en iyi yol tutuşunu elde etmek için her bir amortisörü anlık olarak ayarlıyor. Four-C’nin merkezinde, seçmiş olduğunuz sürüş tarzını geliştirmek için dört adet Monroe-Öhlins amortisörü sürekli olarak kontrol eden ve DSTC sistemi, motor, frenler ve direksiyonla etkileşim halinde olan yüksek teknoloji ürünü bir elektronik yönetim sistemi bulunuyor.

Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü (DSTC) ile birlikte Gelişmiş Denge Kontrolü (ASC), Viraj Çekiş Kontrolü (CTC), Motor Sürükleme Kontrolü (EDC) ve Spor Ayarı

En beklemediğiniz anda sizi yakalayabilir. Yağmurdan sırılsıklam olmuş ya da buzla kaplı bir yolda, aracınızın arkasının savrulacakmış gibi dışa kayması gerçekten de yürekleri durduran bir andır. Direksiyonu o savrulma yönüne doğru kırarsanız bu sefer de aracınız yalpalamaya başlayabilir ve sonuçta spin atabilirsiniz. Bu, Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü’nü (DSTC) son on yılın güvenlik alanındaki en hayati geliştirmelerinden birisi yapan bir senaryo. Sistem, aracın ne yönde gittiği, lastiklerin ne kadar hızlı döndüğü ve ne kadar direksiyon hareketi uygulandığı gibi faktörleri hesaba katıyor. DSTC tüm bu bilgileri kullanarak, potansiyel bir savrulmayı algılayabiliyor ve bunu önlemek için devreye girerek motor gücünü azaltıyor ve/veya uygun tekerlekleri frenliyor. Motor Sürükleme Kontrolünü (EDC) kullanarak, motor freni sırasında tekerleklerin kilitlenmesini de önleyebiliyor. Savrulmayı önlemek için DSTC sisteminin daha da erken ve daha hassas bir biçimde çalışmasına yardım etmek amacıyla Gelişmiş Denge Kontrolü (ASC) sistemi çok eksenli yeni bir sensöre sahip. Ancak ASC’nin işi size tatmin edici bir sürüş deneyimi de sunmak; böylece viraj alırken aracın dinamik açıdan çok daha dengeli olduğunu hissediyorsunuz. Virajları dışarı savrulmadan ve direksiyonun başında daha çok eğlenerek daha iyi dönerek alabileceğiniz anlamına gelen bir başka özellik de, Viraj Çekiş Kontrolü (CTC). Bu sistem, viraj alırken içteki çekiş tekerleği yol tutuşunu kaybetmeye başladığında bu tekerleği frenleyip, gücü bu tekerlek yerine dıştaki tekerleğe aktararak çalışıyor. Ve canınız biraz performanslı şekilde otomobil kullanmak istiyorsa, DTSC bir Spor Ayara da sahip. Bu ayar, motor gücü azaltma fonksiyonunu devre dışı bırakıyor ve sürücünün direksiyon simidi ve gaz pedalını dinamik bir şekilde kullandığını ve fazla ileri gitmediğini algıladığı (belli bir sınırı aşarsa o zaman normal DSTC fonksiyonuna geri dönüyor) sürece arka tekerleğin kontrollü bir miktarda kaymasına izin veriyor.

Hıza duyarlı hidrolik direksiyon

Opsiyonel hıza duyarlı ve kademeli hidrolik direksiyon, sürüş sırasında ihtiyacınız olan servo yardımı miktarını düzenlemek için gelişmiş hıza duyarlılık teknolojisinden yararlanıyor. Otoyol hızlarında, direksiyon sert ve çabuk tepki veriyor. Park ederken ya da yavaş trafikte ise, direksiyon daha hafif ve daha az güç gerektiriyor. Direksiyon hassasiyeti aracınızın hızına göre otomatik ayarlanıyor ve SENSUS ekranında düşük, orta ve yüksek direksiyon gücü olmak üzere üç genel direksiyon hassasiyeti düzeyi seçebilirsiniz.

İç
Kabin filtresi

Toz ve polenin havalandırma sistemi yoluyla kabine girmesini önleyen kabin filtresi, başta saman nezlesi ve diğer alerjilere eğilimli olanlar olmak üzere sürücü ve yolcular için çok yararlı.

İç Hava Kalitesi Sistemi (IAQS)

Volvo’nun İç Hava Kalitesi Sistemi (IAQS) sürekli olarak gelen havayı izliyor ve, gerekirse, geçici olarak dış hava kapaklarını kapatarak karbonmonoksit, yer yüzeyindeki ozon ve azotoksit gibi gazların girişini engelliyor. Havalandırma menfezleri açıldığında, bir aktif karbon filtre yolcuları diğer zararlı gazlar ve hoş olmayan kokulardan korur. Bu da yoğun şehir trafiğinde ve tünellerde giderken otomobilin içinde soluduğunuz havanın temiz, çoğu zaman da dışarıdakinden daha temiz olmasını sağlıyor.

Temiz Bölge İç Paketi (CZIP)

Özellikle sıcak bir gündeki bir yolculuğu, havasız bir otomobile binmek kadar bozan bir şey olamaz. Volvo’nuzun içinde ferah bir ortam yaratmak için, CZIP bir havalandırma döngüsü başlatıyor ve bu, döngü uzaktan kumandanız ya da Kişisel Araç İletişim cihazınızı kullanarak aracın kilidini açtığınız anda başlıyor. Bu özellik, dış sıcaklığın en az 10°C olduğu zamanlarda devrede. CZIP, alerji ve astımı tetikleyen maddeleri dışarı atmada da son derece başarılı.

Alerjiye karşı test edilen malzemeler

Kabin içindeki metal yüzeyler alerjiye karşı test edildi ve nikel sızıntısı bakımından da yüksek kalitedeki mücevherlerle aynı standartlarda.

Dış
Dört silindirli turbodizel motor (D2)

Üstün bir yakıt ekonomisi ve ultra düşük CO2 emisyonu düşündüğünüzde, performanstan ödün vermek zorunda olduğunuzu varsaymanız normaldir. Bizse, 115 beygirlik 1.6 litre D2 turbodizelimizi buna gerek kalmayacak şekilde ürettik. Birinci sınıf düşük devir torkuyla, rahat ama oldukça güçlü bir performans veriyor. Ayrıca, motor hafif ve bu da sürüşün seri ve tatmin edici olmasını sağlıyor. Motor, Start/Stop teknolojisinin yanı sıra motor freni enerjisi geri kazanımına da sahip ve bu da mükemmel yakıt verimliliği ve düşük CO2 atığı düzeyine katkıda bulunuyor. D2, altı vitesli düz şanzıman ya da otomatik ve düz fonksiyonlara sahip çift debriyajlı altı vitesli bir şanzıman olan Powershift ile sunuluyor.

Beş silindirli turbodizel motor (D4)

Güç, harika bir sürüş deneyimi ve üstün bir yakıt verimliliğinin tümünün tek bir motor tarafından sağlanmaması için bir neden göremiyoruz. Beş silindirli motor, daha büyük ve daha ağır olan bir V6 motora benzeyen sarsıntısız bir şekilde çalışıyor. Rölantinin çok da üzerinde olmayan motor devirlerinde sağlanan etkileyici miktardaki tork, rahat, esnek ve atak performansın kaynağını oluşturuyor. Üstün bir sürüş deneyimi sunmasına karşın, bu yakıt verimliliği ya da CO₂atıkları pahasına gelmiyor; bir dizi teknik değişiklik D4’ü sınıfının yakıt açısından en verimli motorlarından biri yapıyor. D4, yakıt tasarrufu ve düşük CO₂emisyonu sağlayan motor freni enerjisi geri kazanımı ve Volvo’nun Start/Stop teknolojisini de içeriyor. D4, otomatik ve düz fonksiyonlara sahip Geartronic otomatik şanzımanla sunuluyor.

Beş silindirli turbodizel motor (D5 AWD)

Bu motoru, daha da fazla güç ve performans isteyen, ama yakıt açısından verimli bir motordan da vazgeçmeyen Volvo sürücüleri için ürettik. Bu 2.4 litrelik beş silindirli motor, daha büyük ve daha ağır olan bir V6 motora benzeyen sarsıntısız bir şekilde çalışıyor. Ayrıca çift ardıl turboya sahip; küçük turbo düşük devirlerde neredeyse gecikmesiz tepki sağlarken, büyük turbo devir yükseldikçe devreye giriyor. Bu turbolar, tüm devir aralığı boyunca esnek ve tepkili bir güç sağlanmasına yardım ediyor. Otomatik şanzımanla, 1500 d/d kadar düşük devirlerden itibaren üretilen son derece cömert 440Nm’lik tork, D5’e rahat ama etkili bir performans karakteri kazandırıyor. Bu da, özellikle 80-120 km/s’lik hız aralığında hızlı ve güvenli sollama için oldukça kullanışlı bir özellik. D5 harika bir sürüş deneyimi sunmasına karşın, bunu yakıt verimliliği veya CO2 emisyonu pahasına yapmıyor. Yeni piyano siyahı kaplamalı bir vites koluna sahip olan sportif ayarlı Geartronic otomatik şanzımanla sunuluyor. Sürüş dinamiğini daha da artırmak için, Anında Çekiş Özellikli, Dört Tekerlekten Çekiş sistemini de içeriyor.

Altı vitesli Powershift şanzıman

Daha az enerji kullanarak daha yüksek performans: imkansız mı? Geleneksel bir otomatikten yüzde 7 daha az yakıt tüketen Powershift çift debriyajlı altı vitesli otomatiğimizle değil. Beyaz harfli piyano siyahı kaplamalı yepyeni vites koluna sahip bu iyi tepki veren otomatik şanzıman, vitesleri anında değiştiriyor, torku kesintisiz iletiyor ve istediğiniz zaman elle de vites değiştirebiliyorsunuz.

Start/Stop teknolojisi

Dünyadaki her trafik ışığında, her araç motorunu durdursa ne kadar enerji tasarruf edilebileceğini düşünün… Start/Stop teknolojimiz de aynen bunu yapıyor. Motorumuz ısındıktan sonra, aracı durdurup vitesi boşa alıp debriyajdan ayağınızı çektiğinizde motor otomatik olarak duruyor. Debriyaja bastığınız anda motor yeniden çalışıyor ve gitmeye hazır oluyorsunuz. Bu da turbodizellerimizin ve 1.6 litrelik benzinli turbo motorlarımızın (düz şanzıman) çoğunda yakıt tüketimi ve CO2 atıklarını % 8’e varan oranda azaltıyor. Ek akü sayesinde bütün bilgi/eğlence ve konfor sistemleri motor kapalıyken normal bir şekilde çalışıyor. Start/Stop sistemi orta konsoldaki bir düğmeye dokunularak devre dışı bırakılabiliyor ve 0° ile 30°C arasındaki hava sıcaklıklarında devrede kalıyor.

Fren enerjisi geri kazanımı

Enerjinin avantajından yararlanın. Araç vitesteyken gaz pedalını her bıraktığınızda, normalde boşa harcanan fren enerjisi aküye geri besleniyor. Bu sayede alternatörün ortalama yükü azalıyor ve yüzde 2-3 oranında daha az yakıt tüketiliyor; yakıt tasarrufuna ve düşük CO2 atıklarına değerli bir katkı.

Yakıt tasarrufu sağlayan tasarım

Daha iyi tasarım gerçekten fark yaratabilir. Rüzgardan ve sürtünme direncinden kaynaklanan enerji kayıplarını azaltmak için, gelişmiş aerodinamik tasarım, hafif malzemeler ve düşük sürtünme teknolojilerinden yararlanıyoruz. En son teknoloji ürünü motorlarımızla birlikte, tüm bunlar aracınız için daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sağlıyor.

Aktif ızgara panjuru

Hava direncini ve bunun sonucunda da CO2 emisyonunu aktif şekilde azaltmak için, turbodizel motorlarımızda ızgaranın arkasında yer alan bir panjur, hız ve sıcaklığa göre otomatik olarak ayarlanıyor.

Gelişmiş benzinli motor emisyon kontrolü ve dizel parçacık filtresi

Soğuk çalıştırmadan sonra çabuk tepki gösteren Volvo’nun gelişmiş egzoz atığı ve kontrolü, benzinli motorların egzoz gazlarındaki karbonmonoksit, hidrokarbon ve azotoksidin yüzde 95 ila 99’unu temizliyor. Ve Volvo turbodizellerde de, dizel egzoz gazlarındaki parçacıkların yaklaşık yüzde 95’ini temizleyen bir parçacık filtresi var.

Temiz renkler

Çevreye zararlı çözücülerin kullanımını azaltmak için bütün Volvo dış renklerinde çözücü olarak su kullanılıyor. Buna ek olarak, boya tesislerimiz dünyanın en temizleri arasında.

% 85 geri dönüşümlü

Her Volvo, araçlarımızın çevreye olan toplam etkisini azaltmaya yardım etmek için kullanışlı ömrünün sonunda geri kazanıma ve geri dönüşüme yardım edecek şekilde tasarlanıyor.

Önleyici güvenlik

Motor koruma levhası
Alcoguard
Uyarı üçgeni
Kar çorapları
Kar zincirleri

Koruyucu güvenlik

İlkyardım seti

Çocuk güvenliği

Çocuk güvenlik koltukları

Bebek koltuğu (13 kg’a kadar)
Dönüştürülebilir çocuk koltuğu (9-25 kg)
Yükseltici koltuk (15–36 kg)
Yükseltici minder ve arkalık (15-36 kg)

Çocuk güvenlik donanımı

Tekmelik
Ayna

Hırsızlığa Karşı Koruma

Yedek lastik, bagaj tabanı altında
Uzaktan kumandalı panik alarmı
Tek Anahtar Sistemi
HomeLink®
Tempa yedek lastik seti
Kilitlenebilir jant bijonları

Koltuklar

Arka koltuk örtüsü
Konfor yastığı

Klima

Güneşlik, arka yan camlar
Güneşlik, arka cam önü
Elektrikli ısıtıcı
Uzaktan çalıştırma, motor
Uzaktan çalıştırma, yakıtla çalışan ısıtıcı, araç anahtarı
Yakıtla çalışan ısıtıcı için uzaktan çalıştırma
Akü şarj cihazı
Kabin ısıtıcısı, elektrikli
Ön ve arka çamurluklar
Koruyucu araç örtüsü

Eşya Yerleri

Gözlük tutucu, tavan
Elektrikli soğutma ve ısıtma kutusu
Entegre stepne saklama yeri

Sürücü yardımı

Park yardım sensörleri, arka ve ön
Park Pilotu (PAP)
Park Yardım Kamerası, arka
Park Yardım Kamerası (ön kör nokta görüşü)
Sensus Connected Touch
Hız sabitleyici
Yer aydınlatmalı otomatik kararan yan aynalar
Otomatik kararan, pusulalı iç ayna

İletişim

Yol ve Trafik Bilgisi (RTI)
Taşınabilir Navigasyon Sistemi (çok ince)
Bluetooth® araç kiti ve Müzik Arayüzü

Müzik sistemi

Müzik donanımı

Digital Ses Yayını (DAB)

Eğlence

Arka Koltuk Eğlence sistemi (RSE), iki ekran ve iki DVD oynatıcılı

İç tasarım

Direksiyonlar

Deri kaplı direksiyon simidi, Siyah
Deri kaplı direksiyon simidi, İpeksi Metal kaplamalı Kömür rengi
Deri kaplı direksiyon simidi, ipeksi metal kaplamalı ve direksiyondan vites kumandalı, kömür
Deri kaplı direksiyon simidi, Kömür/Açık Bej, İpeksi Metal kaplama
Deri kaplı direksiyon simidi, İpeksi Metal kaplama ve Direksiyondan vites kumandalarına sahip, Kömür/Yumuşak Bej
R-Design deri kaplı spor direksiyon simidi, İpeksi metal kaplamalı Kömür rengi

Vites kolu topuzları

Delikli deri kaplı vites kolu topuzu, Açık Bej, düz
Deri kaplı vites kolu topuzu, Siyah, düz
Deri kaplı vites kolu topuzu, Açık bej, düz
Delikli deri kaplı vites kolu topuzu, Kömür, düz

Kaplamalar

Parlak Grafit kaplama
Desenli alüminyum kaplama
Urbane Ahşap kaplama

Paspaslar

R-Design paspaslar
Tekstil paspaslar, Siyah
Tekstil paspaslar, Mocca Kahve
Kauçuk paspaslar, Siyah
Kauçuk paspaslar, Mocca Kahve
Tünel paspası

Diğer iç tasarım

Spor pedallar

Dış tasarım

Jantlar

Artio 8×19 inç Elmas Kesim/Tech Siyah Mat
Inscription Bor 19 inç jant, Elmas Kesim/Demir Taş mat, 8×19
Inscription Bor 19 inç jant, Elmas Kesim/Tech Parlak Siyah, 8×19
Ixion II 19 inç jant, Elmas Kesim/Mat Siyah, 8×19
Fortuna 8×18 inç Parlak Gümüş
Fortuna 8×18 inç Elmas Kesim/Açık Gri
Fortuna 8×18 inç Parlak Siyah
Freja 8×18 inç Elmas Kesim/Açık Açık Gri
Freja 8×18 inç Elmas Kesim/Koyu Gri Mat
Ixion 18 inç jant, Elmas Kesim/Koyu Gri, 8×18
Magni 18 inç jant, Parlak Gümüş, 8×18
Modin 8×18 inç Elmas Kesim/Demir Taş
Modin 8×18 inç Elmas Kesim/Terra Bronz
Modin 8×18 inç Elmas Kesim/Siyah
Sleipner 18 inç jant, Siyah Krom, 8×18
Titania 18 inç jant, Elmas Kesim/Siyah, 8×18
Sadia 17 inç jant, Gümüş, 8×17
Balder 7×17″ Gümüş
Pandora 17 inç jant, Gümüş, 7×17
Saga 17 inç jant, Elmas Kesim/Parlak Gümüş, 7×17
Oden 16 inç jant, Gümüş, 7×16

Komple jantlar

Artio 8×19″ Elmas Kesim/Tech Siyah mat, Komple jant/yaz lastiği seti (235/35)
Balius 8×18″ Parlak Gümüş, Eksiksiz yaz lastiği (235/40 R18)
Fortuna 8×18″ Parlak Gümüş, Eksiksiz yaz lastiği (235/40 R18)
Fortuna 8×18” Elmas Kesim/Açık Gri, Eksiksiz yaz lastiği (235/40 R18)
Fortuna 8×18″ Parlak Siyah, Eksiksiz yaz lastiği (235/40 R18)
Freja 8×18” Elmas Kesim/Açık Gri, Eksiksiz yaz lastiği (235/40 R18)
Freja 8×18” Elmas Kesim/Koyu Gri Mat, Eksiksiz yaz lastiği (235/40 R18)
Modin 8×18″ Elmas Kesim/Demir Taşı, Eksiksiz yaz lastiği (235/45)
Modin 8×18″ Elmas Kesim/Terra Bronz, Eksiksiz yaz lastiği (235/45)
Modin 8×18″ Elmas Kesim/Siyah, Eksiksiz yaz lastiği (235/45)

Gövde tasarımı

Dış tasarım
Ön tampon süs spoyleri, Gümüş
Ön tampon süs spoyleri, Terra Bronz
Ön tampon süs spoyleri, Demir Taş
Yan koruma plakaları, Gümüş
Marşpiye, Terra Bronz
Marşpiyeler, Demir Taş
Difüzör ve Entegre egzoz uçları, Gümüş
Difüzör ve Entegre egzoz uçları, Terra Bronz
Difüzör ve Entegre egzoz boruları, Demir Taş
Bagaj kapağı spoyleri
R-Design Dış tasarım
R-Design Arka difüzör
Sportif egzoz uçları ve ipeksi metal kaplamalı tasarım ayrıntılarına sahip R-Design Egzoz sistemi.
Bagaj kapağı spoyleri
R-Design Yan ayna kapakları, ipeksi metal
Yuvarlak egzoz çıkışları

Bagaj bölümü

Ağ cebi
Bagaj bölmesi paspası, plastik
Ters çevrilebilen tekstil bagaj paspası
Elektrikli soğutma ve ısıtma kutusu
Bagajda elektrik prizi

Yük sabitleme

Tek Anahtar Sistemi

Römork çekme

Römork Denge Yardımcısı (TSA) dahil sabit çekme demiri
Römork Denge Yardımcısı (TSA) dahil çıkarılabilir çeki demiri
Çekme demiri kapağı, Dış tasarım kiti

Bisiklet taşıyıcıları

Bisiklet taşıyıcısı
Bisiklet taşıyıcısı, alüminyum
Çataldan sabitlemeli bisiklet taşıyıcısı
Bisiklet asansörü
Bisiklet taşıyıcısı (çekme demirine takılan), elektrikli bisikletler için, çelikten
Bisiklet taşıyıcısı (çekme demirine takılan), alüminyum
Çeki demirine takılan, iki bisiklet için bisiklet taşıyıcısı
Dört bisiklete kadar taşıma kapasiteli, çekme demirine takılan bisiklet taşıyıcısı
Bisiklet taşıyıcısı (çekme demirine takılan), ek taşıyıcı

Yük taşıyıcıları

Yük taşıyıcı, tavan

Spor malzeme taşıyıcıları

Kayak taşıyıcısı
Kayak/snowboard taşıyıcısı, alüminyum
Kayak/snowboard taşıyıcısı, sürgülü
Kano kızağı
Kano ve bot taşıyıcısı

Tavan kutuları

“Weekender” tavan kutusu
Tavan kutusu “Sport time” 202 ve 502
Tavan bagajı “Expandable” 500
Tavan kutusu “Space Design” 420 ve 520
Tavan kutusu asansörü

Motorlar

Polestar Performance

Motor
MOTOR ADI D4162T D4162T D4204T5
MOTOR TİPİ 4 silindirli turbodizel motor, Start/Stop teknolojisi Dört silindirli turbodizel motor, Start/Stop teknolojisi (Powershift) Dört silindirli turbodizel, start/stop teknolojisi
ÇEKİŞ Önden çekişli Önden çekişli Önden çekişli
SİLİNDİR SAYISI 4 4 4
MOTOR HACMİ 1560 cc 1560 cc 1969 cc
SİLİNDİR ÇAPI 75 mm 75 mm 82 mm
Strok 88,3 mm 88,3 mm 93,2 mm
KW gücü 84 kW 84 kW 133 kW
BEYGİR GÜCÜ 115 hp 115 hp 181 hp
DEVİR 3600 d/d 3600 d/d 4250 d/d
Tork 270 Nm 270 Nm 400 Nm
TORK DEVRİ 1750 – 2500 d/d 1750 – 2500 d/d 1750 – 2500 d/d
YAKIT TÜRÜ Dizel Dizel Dizel
Performans
SON HIZ
Altı vitesli Powershift şanzıman 190
Sekiz vitesli Geartronic otomatik 225
Altı vitesli düz şanzıman 195
(0-100 KM/S) HIZLANMA
Altı vitesli Powershift şanzıman 12,3 sn
Sekiz vitesli Geartronic otomatik 7,4 sn
Altı vitesli düz şanzıman 10,9 sn
YAKIT TÜKETİMİ (ŞEHİR İÇİ)
Altı vitesli Powershift şanzıman 4,9 litre/100km
Sekiz vitesli Geartronic otomatik 4,9 litre/100km
Altı vitesli düz şanzıman 5,1 litre/100km
YAKIT TÜKETİMİ (ŞEHİR DIŞI)
Altı vitesli Powershift şanzıman 4 litre/100km
Sekiz vitesli Geartronic otomatik 3,7 litre/100km
Altı vitesli düz şanzıman 3,9 litre/100km
YAKIT TÜKETİMİ (ortalama)
Altı vitesli Powershift şanzıman 4,3 litre/100km
Sekiz vitesli Geartronic otomatik 4,1 litre/100km
Altı vitesli düz şanzıman 4,3 litre/100km
CO2 ATIKLARI
Altı vitesli Powershift şanzıman 107 gr/km
Sekiz vitesli Geartronic otomatik 107 gr/km
Altı vitesli düz şanzıman 103 gr/km
KAPASİTE
YAKIT DEPOSU 67,5 l 67,5 l 67,5 l
BAGAJ KAPASİTESİ 380 l 380 l 380 l
ÇEKME KAPASİTESİ 1300 kg 1300 kg 1800 kg
AĞIRLIKLAR
BOŞ AĞIRLIK 1614 kg 1635 kg 1652 kg
TOPLAM AĞIRLIK 2030 kg 2050 kg 2060 kg
Tavan Yükleme KAPASİTESİ 75 kg 75 kg 75 kg
DIŞ BOYUTLAR
YÜKSEKLİK 1484 mm 1484 mm 1484 mm
Uzunluk 4635 mm 4635 mm 4635 mm
GENİŞLİK 1825 mm 1825 mm 1825 mm
GENİŞLİK, AYNALAR DAHİL 2097 mm 2097 mm 2097 mm
DİNGİL MESAFESİ 2776 mm 2776 mm 2776 mm
ÖN DİNGİL GENİŞLİĞİ 1588 mm 1588 mm 1588 mm
Arka DİNGİL GENİŞLİĞİ 1585 mm 1585 mm 1585 mm
DÖNÜŞ ÇAPI 11,3 m 11,3 m 11,3 m
İÇ BOYUTLAR
BAŞ MESAFESİ, ön 999 mm 999 mm 999 mm
BAŞ MESAFESİ, ARKA 951 mm 951 mm 951 mm
OMUZ ALANI, ÖN 1447 mm 1447 mm 1447 mm
OMUZ ALANI, ARKA 1401 mm 1401 mm 1401 mm
BACAK MESAFESİ, ÖN 1064 mm 1064 mm 1064 mm
BACAK MESAFESİ, ARKA 852 mm 852 mm 852 mm
OTURMA ALANI GENİŞLİĞİ, ÖN 1395 mm 1395 mm 1395 mm
OTURMA ALANI GENİŞLİĞİ, ARKA 1359 mm 1359 mm 1359 mm
DİĞER ÖZELLİKLER
ÇEVRE SINIFLANDIRMASI Euro 5 (2011) Euro 5 (2011) Euro 6

Volvo S60 Broşürleri ve Dosyaları

Volvo S60 E-broşürü

Broşürü PDF olarak bilgisayarınıza indirmek için lütfen buraya tıklayın (11 MB)

Volvo S60 Kullanıcı bilgileri

Volvo S60’ın kullanıcı bilgilerini görmek için lütfen buraya tıklayın.

Back to Top